Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От какви хапчета се нуждаем?

Отговорите ще открием в изложбата „Вземи моето хапче“

БНР Новини
3
Аменун, Бури и Стефан
Снимка: личен архив

Младите художници Аменун Женева и Стефан Чинов ни дават ценни съвети от какви хапчета се нуждаем, за да бъдем по-здрави и щастливи в забързаното ни ежедневие. Съвместната изложба на артистичното семейство „Вземи моето хапче“ обединява серия от плакати с най-важните елементи, които лекуват душата и тялото. Според авторите те са забравени от нас и е нужно само малко усилие, за да си ги припомним и съзнателно излекуваме душите и умовете си. Красивите акварели, придружени с обяснителни текстове, търсят връзката между човека, природата и изкуството и ни припомнят естествените източници, дадени ни от природата за нашето усмихнато състояние.
„Най-старото хапче остава красотата, следвана от любовта, секса, фантазията, музиката, литературата, смеха... Животът ни подкани да обърнем внимание на употребата на днешната фармацевтична индустрия и нейните продукти или по-точно казано – злоупотребата с тях. Вниманието ни е насочено отвъд химията и изкуствено създадените хапчета за лечение на едно, и унищожаването на друго. Вярваме, че взимайки нашите хапчетата, хората биха били по-здрави в светоусещането си. Всъщност, първоначално хапчетата са представлявали елементи извличани от природата и изкуството. Насоката, която ни води, е точно тази!“, споделят авторите на проекта.
Изложбата „Вземи моето хапче“ ще продължи до 30 юни в столичната галерия „Ракурси“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46

Премиерният спектакъл "Обадете се по-късно – в кома съм" под режисурата на Теди Москов

"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)".   Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..

публикувано на 20.12.24 в 15:03
Сцена от спектакъла

"Крадецът на праскови" оживява на оперна сцена

"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..

публикувано на 20.12.24 в 14:47