Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симон Боканегра - опера в пролог и три действия

Либрето:  Франческо Мария Пиаве по едноименната драма на Антонио Гутиерес

Премиера: 12 март 1857 г. в Театро Ла Фениче, Венеция

Действащи лица

Симон Боканегра – корсар след това първи дож на Генуа  ( баритон)
Мария Боканегра - негова дъщеря под името Амелия Грималди ( сопрано)
Якопо Фиеско – генуезки благородник  (бас)
Паоло Албиани – фабрикант после придворен  (баритон)
Пиетро – плебей после придворен  (басбаритон)
Габриеле Адорно – генуезки благородник  (тенор)
Капитан на стрелците  (тенор)
Прислужница на Амелия  (сопрано)


Място на действието: Генуа, Италия в средата на 14 век

Между пролога и първо действие са изминали 25 години

Пролог
Влиятелният генуезки фабрикант и член на партията на гвелфите (плебеите) Паоло Албиани  организира заговор срещу дожа на Република
Генуа Якопо Фиеско. Неговото място ще заеме гвелфа Симон Боканегра.
Народът възторжено го посреща , но той е дошъл не само да воюва срещу властта на гибелините (аристокритите), но и да поиска за жена своята любима Мария - дъщеря на досегашния дож на Генуа Фиеско. Те имат момиче, но надменният аристократ не е съгласен дъщеря му да се омъжи за плебей и я е затворил в двореца. Симон моли Фиеско за ръката на Мария, но той високомерно отказва. Разгневен корсарят влиза със сила в двореца, но там намира мъртва своята любима. Мария се е самоубила.
Чуват се радостни възгласи. Заговорът е успял – гвелфите са избрали за дож на Генуа Симон Боканегра.

Първо действие
Изминали са 25 години. Градина в двореца на рода Грималди край Генуа.
Младата Амелия Грималди с нетърпение очаква своя любим Габриеле
Адорно. Тя споделя с него страховете си – дожът Боканегра иска да я омъжи за своя секретар Паоло Албиани. Габриеле моли живеещия наблизо свещеник Андреа  ( това е старият Якопо Феско ) да ги венчае. Той обаче поставя условие: Габриеле да бъде на негова страна в подготвяния заговор срещу Симон. Разкрива също, че Амелия не е родна дъщеря на Грималди. В името на любовта Габриеле е готов на всичко…
В градината идва Симон Боканегра. Той често мисли за покойната си любима Мария и изчезналата им дъщеря. Амелия моли да не я омъжва за
Паоло, тъй като обича друг. Разказва му за трудното си детство, а Симон се досеща , че това всъщност е собствената му дъщеря. Обещава да стори всичко по силите си, за да бъде тя щастлива. Щом разбира за намеренията на Боканегра за омъжи Амалия за друг, Паоло Албиани е обзет от нечувана ярост. Решава да отвлече Амелия, тъй като бракът с нея ще го направи аристократ.
Планът успява, но Габриеле освобождава Амелия. Разярената тълпа залавя Габриеле и придружаващия го Фиеско и ги води към сената.
Младият аристократ се нахвърля с кама върху Боканегра, когото подозира в организиране на отвличането. Амелия застава между двамата и спасява баща си. Искат сурово наказание за Габриеле и Фиеско, а в тяхна защита се обявяват аристократите гибелини. Симон предотвратява кръвопролитието. Габриеле и Фиеско са отведени в затвора. По заповед на дожа Паоло
Албиани обявява на всеослушание: похитителят на Амелия ще бъде наказан най-строго…

Второ действие

Паоло Албиани сипва отрова в чашата на Симон Боканегра – ако пък не я изпие, ще загине от ръката на наемен убиец. Албиани нарежда на Пиетро да доведе затворниците Габриеле и Фиеско и опитва да ги убеди да убият
Боканегра. И двамата отказват. Тогава Паоло решава да си послужи с измама: съобщава, че Амелия е любовница на Симон. Разгневеният млад мъж иска сам да се убеди в това. Идва Боканегра потънал в дълбок размисъл и изпива чашата с отровата. Скрит зад завесата, Габриеле го напада с нож, но Амелия отново му попречва.
Сега дожът разкрива пред младия мъж, че тя му е родна дъщеря. Симон прощава на Габриеле и дори благославя брака им с Амелия.

Трето действие

Зала в двореца на Боканегра. Капитанът на стрелците съобщава на Фиеско,че дожът го освобождава. Довеждат осъдения на смърт Паоло, обвинен в отвличането на Амелия. Той признава, че е сипал отрова в чашата на Боканегра и дожът скоро ще умре. Потресен от чутото, Фиеско смъква свещеническото расо и разкрива кой е. Симон казва, че Амелия е негова внучка, а Габриеле – неин бъдещ съпруг. Дожът приканва със сетни сили враждуващите гвелфи и гибелини да се обединят в името на бъдещето на републиката…

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25