Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Минко Балкански: Аз съм учител. Моят занаят е да уча и да уча другите

БНР Новини
Професор Минко Балкански в студиото на програма „Христо Ботев“ (2015 г.)
Снимка: Емил Николов

Професор Минко Балкански е Будител на 2018 година. 91-годишният световноизвестен физик и фондацията му „Миню Балкански“, която носи името на неговия баща, издирва и подпомага даровити българчета за кандидатстване в престижни международни научни институти.

Професор Балкански е единодушният избор на журито.

„Да си будител, значи да поканиш хората да имат малко по-голямо отношение към обществото, да погледнат към другите хора“, каза професор Балкански, включвайки се от Париж.

За първи път предаването беше излъчено едновременно от БНР и БНТ.

„Кампанията не само откроява и запознава публиката със съвременните будители, но и показа как обществените медии работят съвместно в името на смислена кауза.

„Предаването „Култура.бг“ на обществената телевизия и програмата за култура и образование на общественото радио „Христо Ботев“ празнуват заедно и заедно направиха много, за да популяризират усилията, хъса и ината на хората, които днес наричаме будители“ – изтъкна Ива Дойчинова в студиото на „Култура.бг“, където гостува заедно с проф. Огнян Герджиков – член на журито на наградата.


Престижните отличия ще бъдат раздадени на церемония на 1 ноември от 19 часа в резиденция „Тера“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

"Майстора през нашите очи" – рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев"..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46