Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Управлението на хора не става без душа и сърце

БНР Новини
Екатерина Тонова
Снимка: Василена Мирчева

В навечерието на поредния активен туристически сезон отново се питаме кой ще ни обслужва в хотелите, в заведенията за хранене, по ски-пистите, в спа-зоните… Доколко ще са качествени услугите, след като ангажирането на работната ръка най-често в този отрасъл е „от сезон до сезон“. Професионално обучените кадри след завършването си остават някоя и друга година у нас, после стягат куфари за чужбина. Каква е причината: ниското заплащане, взаимното разминаване в очакванията и в представата за ценности? Преди всяко лято и зима се появяват обяви от рода на „елитен ресторант търси готвач“; „набираме камериерки, сервитьори, може без образование и опит“. Проучване на БТПП показва, че липсата на кадри е топ предизвикателство за бизнеса у нас и през 2019 г. Кое мотивира хората да работят? Побългарява ли се у нас чуждият модел на мениджмънт, при който освен инвестиции, трябва да се привнесат и част от високите световни стандарти за труд, за личностно и кариерно развитие? Част от отговорите на тези въпроси дава Българска асоциация за управление на хора. Организацията е с идеална цел. Учредена е през 2000 г. и е насочена към най-добрите професионални практики в управлението и развитието на човешкия капитал. Обхваща над 850 индивидуални и корпоративни членове, работещи в сферата на управлението и развитието на човешкия капитал. Българската Асоциация е Член на Европейската Асоциация за управление на хората (EAPM) и на Световната федерация на асоциациите за управление на човешки ресурси (WFPMA).
Ако за неспециалистите това звучи твърде административно, обърнете внимание на женските имена, които са сред двигателите на многобройните инициативи: Геновева Бакърджиева - изпълнителен директор, Полина Господинова- експерт програми и проекти, Екатерина Тонова. Катя е журналист по образование, със специализации в чужди университети по маркетинг и дигитален маркетинг. Като повечето българи, тя има личен опит в предизвикателството, наречено „смяна на работата и фирмата“. Колко много динамични промени и видове избор се налага да правим в живота си! Катя е родена в дунавската ни столица Русе, свикнала е с широтата на равнината, с безкрайността на хоризонта. Животът й сега преминава сред възвишенията на витошкия квартал Княжево. Обича да меси хляб, да танцува, да пътува със семейството и с трите си прекрасни деца.
Кои сме ние всъщност? Колко процента делови, служебни личности и колко остава за най-близките хора, които ни познават откъм най-уязвимата страна, уморени, любящи, мечтаещи. Тъкмо за това е важно „със сърце и душа“, както казва Катя, да се говори за добрите практики, да се споделя положителният опит. Защото всеки един от нас е част от онзи човешки капитал, който твори блага, независимо от мястото му в социалната йерархия. За международните и българските инициативи, които Асоциацията осъществява; за срещите на бизнеса със студентите, разказва Екатерина Тонова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30