Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтече ли времето на #Metoo?

Какво показа минирането и преиначаването на Истанбулската конвенция за нагласите в българското общество?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус".
"Движението тръгна от овластени жени с публично влияние, но отвори една голяма и болезнена тема. В глобален план то накара жените да повдигнат завесата от мълчание и да заговорят за това, което им се случва и което им се е случвало – смята Геновева Тишева.

Вторият голям ефект е, че се заговори за социалната неравнопоставеност и икономическата зависимост на жените.“
Анкетата на Таня Димова, проведена сред българки, също поставя въпроса за по-ниския социален статус на жените и липсата на възможности за икономическа самостоятелност – предпоставки, които крепят съществуващия патриархален модел. Съществува и разделителна линия между големите градове и провинцията, където подчиненото положение на жената е норма.

У нас темата за #Metoo се свърза и с отхвърлянето на Истанбулската конвенция и съзнателното изопачаване на целите й.
„Кампанията срещу Истанбулската конвенция беше кампания срещу жените и момичетата – заяви Катя Кръстанова. -  Тя доведе до заглушаване на гласа на жените и даде сигнал за безнаказаност на домашното насилие.“
На фона на задълбочаващото се социално неравенство и ескалирането на случаи на насилие срещу жени, движението #Metoo не просто не е изчерпало потенциала си, а ще продължи да е в дневния ред на обществото и занапред.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53