Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторско право, джаз драма и стандарти

Дюк Елингтън и Били Стрейхорн
Снимка: jazzmuseuminharlem.org

В срещата ни звучат пролетни пиеси и композиции, които времето неусетно превръща във вечни джаз стандарти.Сред тях е песента с музика на Томи Улф и текст от Фран Ландсман Spring Can Really Hang You UpThe Most, за която се твърди, че е фин нюанс от поемата „Пустата земя“ от Томас Стърн Елиът.

Друга будеща любопитство песен е A Flower Is a LovesomeThing. Тя е създадена от Били Стрейхорн, автор на едни от най-популярните пиеси за репертоара на Дюк Елингтън и неговия оркестър. През 1941 година в САЩ се развихря невъобразим скандал между американското дружество на авторите на музика, текст и издатели ASCAP и националните американски радиостанции.

Причината е, че ASCAP внезапно покачва повече от двойно сумата, срещу която дава право на радиостанциите да излъчват произведения, регистрирани в ASCAP, защитени по смисъла на закона за авторското право. Асоциацията на радиостанциите не приема новите такси и радиото губи право да излъчва защитените 1 250 000 песни, докато трае спорът, продължил десет месеца: от първи януари до 29 октомври, 1941 година.

Точно по това време композиторът и диригент Дюк Елингтън се е нуждаел особено много от реклама и излъчване по радиото на изпълнения на неговия оркестър, но проблемът е, че Елингтън е член на ASCAP, не може да промени договора с организацията и поради бойкота няма как негови композиции да звучат в радиоефира. Затова поръчва на майстора Били Стрейхорн, който не е член на дружеството, да напише нови пиеси за репертоара на оркестъра.

Така се раждат импресионистичните композиции Chelsea Bridge и песента за „любвеобвилното цвете“, A Flower is a Lovesome Thing, която 78 години след тази драма звучи тук в „Джаз клуб“ по БНР. Добре дошли сте.

Слушайте "Джаз клуб" на 21 март, четвъртък от 23.00 часа по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20