Вера Мутафчиева е сред интелектуалните български фигури от втората половина на ХХ век и началото на ХХІ век, които блестят с най-ярка, мъдра и мощна светлина. На 28 март 2019 г. се навършват 90 г. от рождението ѝ и предаването „Премълчаната история“ посвещава броя си на нейната памет.
Вера Мутафчиева е един от най-значимите учени и писатели на ХХ век, чиито книги се превърнаха в настолни за мнозина от поколението на днешните 50-60-годишни. Всички помнят „Летопис на смутното време“, „Случаят Джем“, „Белот на две ръце“, „Книга за Софроний“, „Предречено от Пагане“, „Аз, Анна Комнина“ (това не е пълният списък на нейните художествени произведения), прекрасните ѝ книги за периода на Османската империя „Румелийски делници и празници и „Кърджалийско време“, отделно специализираните научни публикации.
Носител на множество държавни ордени и награди, тя достойно продължава делото на баща си Петър Мутафчиев – един от най-оригиналните и евристични български историци. Особено трябва да се отделят трите тома „Бивалици“ и свързаният с тях последен „не/Бивалици“, които разказват за творческия ѝ, научен и житейски път. По нейни произведения е създадена първата българска историческа суперпродукция „Величието на хана“. Изобщо интелектуалец от европейски мащаб, с когото можем и трябва да се гордеем. Има специален сайт, посветен на Вера Мутафчиева.
За Вера Мутафчиева говорят Генка Маркова, Антоанета Бачурова, литературният критик Марин Бодаков, Веселина Василева и Божана Апостолова – издател на последните ѝ мемоарни книги, която пише спомени за нея. Ще чуем и автентичния ѝ глас.
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg