„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е най-ценното произведение на Кирил Кръстев. Изданието предизвиква интереса на не едно поколение читатели, не само защото разкрива онзи отрязък време, особено интензивен по съзидателност във всички жанрове в родното изкуство, но и защото успява чрез художествено-есеистичния си език да ни пренесе в атмосферата на един от най-тежките периоди от историята на България.
Разкрити се най-ярките представители на интелектуалния ни елит, осъзнаващи националната култура и изкуство като мисия. Сравнението със съвременния културен живот у нас е неизбежно и подсъзнателно. Но така или иначе остава някаква носталгия по времето, в което енциклопедичността е била естествено подразбираща се характеристика на личностите, участващи в културата ни реалност.
„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е мемоарната книга на Кирил Кръстев и затова субективна, но четенето й оставя усещането за разглеждане на ценен семеен албум. Авторът предоставя сведения и интересни факти за най-знаковите творци и интелектуалци, дружества и редакции през този период. В неговия специфичен стил, неподдаващ се на категоризация и клишета, Кирил Кръстев разказва за срещите си с Гео Милев, професор Константин Гълъбов, Чавдар Мутафов, професор доктор Асен Златаров, Елин Пелин, Елисавета Багряна, академик Михаил Арнаудов, професор Иван Шишманов, но и дава оценка на творчеството им, съпоставяйки го с личния им живот.
Кирил Кръстев (1904–1991) е сред най-изтъкнатите интелектуалци на своето време. Започва да учи философия, но завършва естествени науки в Софийския университет и специализира изобразително изкуство в Париж. Утвърждава се като есеист, литературен и кинокритик, публицист, изкуствовед. Създател, редактор и сътрудник на редица вестници и издания на културна тематика, той е винаги участник и свидетел на повечето от събитията.
Изданието съдържа допълнителни материали от личните тетрадки на Кирил Кръстев.
Новото издание на най-предпочитаната книга за Хелоуин "Голяма книга на духовете" излиза в интригуващ том, който обединява таланта на норвежкия писател Том Егеланд - един от най-четените писатели днес и красивите цветни илюстрации на големия илюстратор на книги Мариус Ренберг. "Поглеждали ли сте всяка вечер преди лягане под леглото, за да сте..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени и представени в хронологичен ред от самия художник. Творбите на този артист рязко се отделят от съвременната художествена сцена – технически съвършени в многослойната си живописна техника – те..
Поет и градинар, Захари Захариев (1989-2024) напусна твърде рано този свят, но поне успя да види втората си книга "Дзен пиян" отпечатана това лято. Той е завършил философия в Софийския университет. Първата му стихосбирка се нарича "Наръчник за митологизиране на града", 2017. На представянето на 1 ноември в ТР "Сфумато" за "Дзен пиян" ще говорят..
Излезе дългоочакваното ново издание на сборника с пиеси на Йожен Йонеско " Носорог. Плешивата певица и други пиеси " в превод на Бояна Петрова. "Плешивата певица“, "Носорог“, "Столовете“, "Урокът“ и "Кралят умира“, събрани в настоящото издание, са без съмнение най-знаменитите и влиятелни пиеси на Йонеско – родоначалник на театъра на абсурда и негов..
Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа. В навечерието на Деня на будителите в галерията на..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg