Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Милосърдието на Тит” от Волфганг Амадеус Моцарт – опера сериа в две действия (съдържание)

Музика: Волфганг Амадеус Моцарт.
Либретото
е на Катерино Мадзола по Пиетро Метастазио.
Премиерата
се е състояла на 6 септември 1791 година в държавния театър в Прага под диригентството на самия Моцарт.

Действащи лица:
• Тит – тенор
• Вителия – сопран
• Секст – мецосопран
• Аний – мецосопран
• Сервилия – сопран
• Публий – бас

Първо действие
В покоите на Вителия
Амбициозната Вителия е определена да се омъжи за римския император Тит, който е победил баща й Вителий. Но господарят е харесал Берениче, една чуждестранна принцеса. Вителия иска от Секст да убие императора. Въпреки че е верен на императора младият мъж е готов на всичко, за да заслужи любовта на Вителия. Но Аний, приятел на Секст идва да обяви, че императорът е бил принуден да отпрати Берениче. Новината връща надеждата на Вителия. Аний споделя със Секст желанието си да се ожени за сестра му Сервилия. Секст благославя съюза им.

Част от Римския форум, великолепно украсена с арки, обелиски и трофеи
На форума римският народ прославя Тит. След това, останал сам със Секст и Аний, императорът им доверява, че има намерение да се ожени за Сервилия и така да се свърже в семейна връзка със Секст (ария на Тит – „Del piu sublime soglio l’unico frutto e questo”). Отчаян, Аний споделя новината със Сервилия, която го уверява в любовта си.

Място за отдих на имперския хълм Палатин
Сервилия е изненадана от Тит. Притеснена, тя му доверява чувствата си към Аний. Императорът веднага се отказва от намерението си да сключва брак с нея и хвали откровеността й (ария на Тит – „Ah, se fosse intorno al trono оgni cor così sincero…”). Вителия, която още вярва, че Тит ще се ожени за Сервилия, търси Секст, за да го принуди най-после да пристъпи към убийството на императора с помощта на съзаклятници (ария на Секст – „Parto, ma tu ben mio, meco ritorna in pace”). След заминаването на Секст, Публий и Аний идват да съобщят на Вителия, че императорът е решил да се ожени за нея. Но вече е твърде късно. Вителия не може вече да спре Секст. Пред обхванатия в пламъци Капитолий тя намира младия патриций, който съобщава за смъртта на Тит и признава злодеянието си. Всички оплакват и отказват да приемат това предателство.

Второ действие
Място за отдих на имперския хълм Палатин
Аний уверява Секст, че в бързината конспираторите са убили някой друг, а не Тит, който е жив и здрав. Секст доверява на приятеля си, че той е вдъхновител на заговора и че смята да емигрира. Аний обещава да измоли милост от императора. От своя страна Вителия увещава Секст да бяга. Но е твърде късно. Публий идва да задържи Секст, който напразно търси погледа на Вителия.

Голяма стая, предназначена за публични изслушвания
Публий съветва господаря да бъде твърд. Аний, напротив, моли за прошка. Тит се колебае и иска да доведат Секст. Предпазвайки Вителия, младият мъж поема цялата вина за заговора (ария на Секст – „Deh, per questo istante solo ti ricorda il primo amor...”).
Тит е отчаян, но няма голям избор. Секст трябва да се бие на Колизеума (Ария на Тит - „Se all'impero, amici Dei, necessario è un cor severo…”). В същото време Сервилия се опитва да убеди Вителия да се застъпи и да спаси Секст. Останала сама, дъщерята на Вителий се отдава на болезнен изпит на съвестта и вижда да се изпаряват мечтите й за величие (ария на Вителия – „Non più di fiori vaghe catene...”).

Действието се развива на огромен амфитеатър, вижда се арената, на която вече са съзаклятниците, осъдени за заговор.
В Колизеума Тит обявява, че прощава на Секст. Но Вителия се появява и казва, че виновна за всичко е тя. Изумен от предателството на всички, все пак Тит обявява, че им прощава.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42