Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Шопов и Насимо в „Аларма“: ударно и предварително

БНР Новини
Иван Шопов, Цветан Цветанов и Насимо в ефирното студио на програма „Христо Ботев“
Снимка: Лора Шопова

Двама живи класици на българската (а и на световната) независима арт-сцена гостуват в любимото ви предаване с интересни истории зад кадър от подготовката на две ключови събития, които предстоят през седмицата. Tова за „живите класици“ съвсем не е изхвърляне, искрено го казвам, a освен това и двамата артисти имат достатъчен брой имена и творчески самоличности, че да могат при необходимост да се дистанцират от всяка форма на прекомерна канонизация. Но пък иначе днес и Станислав Трифонов-Насимо, и Иван Шопов са толкова разпознаваеми (всеки в жанра, или по-скоро в жанровете си), че ако съществуваше Орден „Стара планина“ за заслуги в ъндърграунда, и двамата биха били поне трикратни носители на такъв.

Сега ще се хванете за понятието „ъндърграунд“, нали? Не, ъндърграунд не е нещо задължително маргинално и непознато (макар че няма лошо и когато е такова, както няма лошо и когато достига до доста по-широка аудитория). Ъндърграундът е нещо, което артистът изкарва на повърхността (или пък в което си дълбае, оставяйки го преднамерено под повърхността), но винаги в съгласие повече със себе си, отколкото с модите на десетилетието или на века. А „жив класик“ днес не означава само и единствено и задължително „някой като Маршал Алън“ (р.1924), има и такива, родени между 1979 и 1982 г.
Включете си радиото, ей – в „Аларма“ гледаме да ви срещаме с такива хора максимално често според възможностите си… И така: слушайте разговора ни с един от пионерите на източноевропейската графити и стрийт-арт култура и с един от най-успешните български артисти на съвременната световна електронна сцена (иначе и той брилянтен художник-график) и заповядайте на 15 май на шестата самостоятелна изложба на Насимо „Life Is A Study” с представяне на книгата „25 Years of Nasimo: Sketchbook”, а на 18 май – на сценичната премиера на албума „Канатица - Remixed” на Иван Шопов и „Авигея“ – над 3-часово пътешествие с участието на Nocktern, Kliment, Mytrip, 1000 names, The Science и т.н. важни гости (това албумът, иначе концертът съвсем няма да е само 3 часа, хаха – б.а.)… Каква е връзката между двете събития пък ще разберете от разговора ни в „Аларма“, изпъстрен с някои ключови ремикси от албума, любезно предоставени ни от Иван Шопов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05