Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 18 май отбелязваме Деня на данъчна свобода през 2019 г.

БНР Новини
Щерьо Ножаров
Снимка: blogs.unwe.bg

Денят на данъчната свобода през 2019 г. в България ще настъпи на 18 май. Това е денят, в който гражданите ще спрат да работят за държавата и ще започнат да работят за себе си. През новата 2019 г. в държавната хазна е планирано да постъпят рекордните 43,9 млрд. лв. приходи. Средно за един календарен ден българите ще изработват по 319 млн. лв., което означава, че ще са ни необходими 138 дни за да попълним хазната.

„Извън цифрите, смисълът на този празник, създаден в края на 40-те години на миналия век в САЩ, е от кой ден нататък гражданите могат да разполагат със своя доход за нужди, които те сами определят и до кой ден те плащат своя данък към държавата. В крайна сметка гражданите плащат данък към държавата, за да получат определени публични услуги. Въпросът е не само какъв е размерът на данъчната тежест, но и какво е качеството на публичните услуги, спрямо които те плащат своя данък“, каза в студиото на „Нашият ден“ икономистът от УНСС д-р Щерьо Ножаров.

Последното актуално изследване, което е налично, е на Френския икономически институт „Molinari“, представено през м. юли 2018 г. В контекста на 28-те страни членки на ЕС България е в средата на класацията като процент на данъчната тежест. Спрямо това изследване данъчната тежест в страната ни е 39.18 %. Прогнозите за данъчната тежест през 2019 г. във Великобритания, например, е 35%, а в САЩ – 29%. Като тенденция, в световен план, се наблюдава, че най-развитите държави поддържат по-ниска данъчна тежест.

Ефективно ли е преразпределението на данъците в България, подобрява ли се качеството на публичните услуги и каква е ролята на фактора „нисък процент на безработни“ у нас, чуйте в интервюто на Александър Райчев с икономиста д-р Щерьо Ножаров – гост в предаването „Нашият ден“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04
Митаря и фарисея

Притчата за митаря и фарисея

Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..

публикувано на 09.02.25 в 09:25