Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световният елит по предприемачество се събра на конференция край Варна

Сред обсъжданите теми: дали гените предопределят способността ни да бъдем предприемачи или не?

От ляво надясно: проф. Кен О`Нийл - почетен професор в университета в Ълстър, Нина Цанева и проф. Хърбърт Чен - главен оперативен директор на ТУСПарк. Най-вляво - за превода - доц. К. Коларов
Снимка: Веселина Божинова

Участници от 25 страни от всички континенти се събраха между 10 и 13 юни в курорта „Свети Константин и Елена” за десетото юбилейно издание на Международната конференция по предприемачество, организирана от Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството и Института по предприемачество към УНСС в партньорство с Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество. Сред тях бяха световно признати професионалисти в областта на предприемачеството и малките и средни фирми – двама експрезиденти на Международния съвет за малък бизнес (ICSB) - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон и проф. Кен О`Нийл – почетен професор по предприемачество и развитие на малкия бизнес в университета в Ълстър, Северна Ирландия, който е и експрезидент на Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество и първи носител на наградата на британската кралица за цялостен принос в обучението по предприемачество; проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, член на консултативния съвет по малък бизнес към правителството на Обединеното кралство; авторитет №1 в Латинска Америка – проф. Родриго Варела – директор на Центъра за развитие на предприемачеството в университета в Кали, Колумбия; проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин, член на борда на регионалния център на ЮНЕСКО за развитие на научните инкубатори и научните паркове и др.

На конференцията беше представен опитът на различни страни в областта на предприемачеството и иновациите и най-новите теории и съвременни практики за тяхната подкрепа.

Сред интересните теми беше представената от проф. Ендрю Бърг – един от водещите лектори, декан на Бизнес училището в „Тринити колидж“ – Дъблин, редактор-основател на списание International Re-view of Entrepreneurship - необходимост от осигуряване на гъвкави работни схеми от страна на мениджърите и правителствата за висококвалифицираните експерти в проектно-ориентираните икономики.

Водещият европейски изследовател в областта на малкия и среден бизнес проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, представи своята базирана на шанса теория на предприемачеството, а Мади Шарма – основател на „Мади груп“, представител на Великобритания в групата на работодателите към Европейския икономически и социален съвет, представи виждането си за женското предприемачество като най-голям провокатор и предизвикателство в предприемачеството днес.

Друг водещ изследовател в предприемачеството днес - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон, разгледа поведението на малките фирми, опериращи в глобална бизнес среда и техните вериги на стойността, а проф. Рой Турик (един от най-цитираните автори), почетен професор от Бизнес училището към университета Еразъм в Ротердам и от Бизнес училището в Монпелие, Франция, представи нови изследвания по все още отворения въпрос за това дали предприемачеството е кодирано в гените ни.
В рамките на конференцията представители на стартъп общността от Варненския регион участваха в кръглата маса „Наука - предприемаческа практика“, ръководена от проф. Кен О`Нийл и от Михаел Негел – сенатор и собственик на инвестиционни фирми.

Броени минути преди откриването на конференцията в изнесеното студио на „Нашият ден“ в Радио Варна гостуваха проф. Кен О`Нийл от университета в Ълстър, Северна Ирландия и проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин.
Основната заслуга за организирането на впечатляващия предприемачески форум и за събирането на толкова авторитети на едно място е на проф. Кирил Тодоров – директор на Института по предприемачество на УНСС и председател на Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството, дългогодишен вицепрезидент на Европейския съвет за малък бизнес.

По телефона за „Нашият ден“ той коментира ролята на този продължаващ вече 10 години обмен на идеи между изследователи, преподаватели, консултанти и мениджъри за изграждането на една международна научна общност, генерираща нови идеи и възгледи за начина на преподаване и мотивиране на младите хора, изкушени от магията на предприемачеството. Остава предизвикателството тези споделени достижения да бъдат използвани от предприемаческата и иновационна екосистема в България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божана Славкова

Божана Славкова, победителката в Mili Dueli: Провокират ме дребни неща

Божана Славкова, победител в най-големия световен поетичен конкурс Mili Dueli, се превърна в първия български автор, спечелил голямата награда с безапелационните 968 точки . Това отличие тя получи за нейния поетичен филм "Дървото с некролозите", създаден съвместно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. Божана Славкова се занимава с поезия, кино,..

обновено на 26.04.24 в 10:17

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10