Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей на шапките – истории от личния музей на Ирина Сардарева

БНР Новини
Ирина Сардарева в студиото на предаването
Снимка: Божидар Любенов

Има много истории за шапки и за майстори шапкари, които и до днес не ни оставят равнодушни, нито към шапките, нито към техните създатели. „Тежка си ти, шапко на Мономах!... “, възкликва Борис Годунов в едноименната трагедия, сътворена от Александър Пушкин. По-късно този, който отнема трона и шапката от царя – Лъжедимитрий I – губи и главата си и царството. Легендите ни пренасят някъде в първата половина на 11 в., когато византийският император Константин IX Мономах изпраща царска шапка – царски венец – на своя внук, руският княз Владимир. И с това утвърждава правото му на владетел над цяла Русия… Много изследователи оспорват истината на този сюжет, но деветима руски царе – от Иван Грозни до Петър I – са коронясвани с шапката на Мономах..

Преди няколко години в Националния исторически музей беше представена реплика на короната на българските царе от 1204 до 1395 г.

Дори и беглото проследяване на историята на „царските шапки“, насочва вниманието ни към идеята, че историята на днешните шапки преминава през желанието на хората не само да опазват главите си от различни климатични и други състояния и събития, но и поне малко да се равняват на първите в държавата… Поне по шапките…

Много от известните личности по света са станали популярни и благодарение на своите екстравагантни шапки.

По време на подготовката на филма „Алиса в страната на чудесата“ Джони Деп също открива, че през един от активните периоди в по-новото време на производство на шапки майсторите, създатели предимно на кожени шапки през 19 в., обработвали материалите с живак. Въздействието на отровните живачни изпарения се отразявали на здравето и поведението не само на майсторите, но и на клиентите. Най-вече непрекъснато променяли настроението си и своето поведение. Може би от това време е и изразът „Луд като шапкар“. Тези истории помагат много на актьора да изгради своя колоритен Луд шапкар във филма. Някои изследователи твърдят, че за да създаде един правдив образ на Лудия шапкар в книгата си „Алиса в Страната на чудесата“, Луис Карол е поел достатъчно количество живак, за да изпита това състояние на класическия майстор шапкар.

В това предаване разговаряме с Ирина Сардарева за нейния музей-лаборатория – „Къща на шапките“ – и за други истории с шапки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Атанасова в моноспектакъла “Случаят Лола“

Между две премиери в Сатиричния театър

“Случаят Лола“ от Хосе Варлета под режисурата на Николай Младенов  има предпремиера на 30 януари в Сатиричния театър “Алеко Константинов”. Това е  моноспектакъл на Елена Атанасова, сценографията е на Чавдар Гюзелев, музика и музикална среда – Мартин Каров. Другото ново заглавие от афиша на Сатирата е “Не забравяйте да се подпишете”(Любовна среща за..

публикувано на 28.01.25 в 18:00
Александър Пеновски - TheatroArt

TheatroArt e новото артпространство в София

С премиера на комедията "Не те познавам вече" от Алдо де Бенедети, с участието на Любомир Нейков, Румен Угрински, Илияна Лазарова, Дона Вълова, Катерина Борисова и Роберт Янакиев, наскоро в столицата се появи ново средище за култура, което се намира в сградата на ул. "Шипка" 34 и носи името TheatroArt. Александър Пеновски, който ръководи TheatroArt,..

публикувано на 28.01.25 в 16:53

"Антигона – това съм аз" – авторски спектакъл на Галина Борисова

След премиерата в Бакау (Румъния) 2014 г., последвана от Пловдив 2015, София 2016 г. и Гейнсвил (Флорида, САЩ), "Антигона – това съм аз" (anti-GONE-It’s me) ще бъде представена отново на софийска сцена. Публиката ще има възможността да се наслади на авторския солов спектакъл на хореографа Галина Борисова. В него се изследва античния модел..

публикувано на 28.01.25 в 16:45
Габриела, Луиза, Севар Иванов, Никол, София

Тийнейджърът в мен: Севар Иванов

Севар Иванов завършва актьорско майсторство в класа на легендата Стефан Данаилов. Веднага след това защитава докторската си степен в УНСС, където с днешна дата е преподавател по управление и финансиране в изкуството. Специализира в САЩ, член на "Менса", до скоро зам.- директор на театър. Играе самия Дориан Грей в Младежкия театър и Васил Левски в..

публикувано на 28.01.25 в 15:03