Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ричард Клайдерман - романтикът

Снимка: clayderman.co.uk/James McMillan

Книгата за рекордите на Гинес го определя като най-успешния пианист в света.
Записал е над 1600 музикални произведения, продажбите му надхвърлят 90 милиона копия по цял свят, но те са неизмерими с милионите ноти, които изсвирва, превърнали се в звуци от красиви романтични мелодии, носещи радост за слуха и душата.
Родното име на френския пианист е Филип Пажес.
По-късно избира името Ричард Клайдерман за артистичен псевдоним.

Началните му стъпки в музиката идват от баща му, който е бил акордеонист, а на 12-годишна възраст постъпва в Парижката консерватория с пиано.
Преди да направи първият си запис на Балада за Аделин (Ballade pour Adeline), мелодията с която започва успешната му кариера през 1976 г., Клайдерман е акомпанирал на известните френски певци и актьори – Джони Холидей, Тири Льо Люрон и Мишел Сарду.

Репертоарът му е широкообхватен. Изпълнява композиции на класически автори, филмова музика, световни попхитове, джазстандарти, евъргрийни и традиционна музика. Но всички тези жанрови направления, обединени от оригиналният му собствен почерк и забележителна романтичност.
Нека страстните му почитатали, но и всички останали слушатели, заповядат да чуят интерпретациите му на една малка част от океана с музика, завещана на поколенията от френския пианист.

четвъртък, 25 юли, от 11 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05