Тази вечер тържествено ще бъдат наградени най-успешните проекти по Програмата за подпомагане на млади учени и докторанти. Събитието е част от началото на честванията, свързани с отбелязването на 150-годишнината на Българската академия на науките.
Д-р Ина Анева, гл. ас. в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, д-р Йордан Георгиев, гл. ас. в Института по органична химия, и гл. ас. д-р Карекин Есмерян от Института по физика на твърдото тяло гостуваха на предаването "Нашият ден" на програма "Христо Ботев". Техните проекти са наградени като най-успешно изпълнени от всички останали.
Изследването на д-р Ина Анева е свързано с проучване на естествените находища на пирински или мурсалски чай. Проектът сравнява естествените находища в България и тези в Гърция. Оказва се, че у нас много от находищата са застрашени, на места са останали единични растения.
Посланието към слушателите е да отглеждат култивиран мурсалски чай, който по нищо не отстъпва по фитохимичен състав.
Изследването на д-р Йордан Георгиев е свързано с балканския ендемит орфеево цвете или родопски силивряк, като се проследява биологичната му активност. Той подчерта необходимостта растението да бъде опазено и да се създадат възможности за разработването на иновативни технологии и продукти от него.
Разработката, водена от гл. ас. д-р Карекин Есмерян, е за покритие, което при контакт с вода и други течности остава напълно сухо. Това свойство се обуславя от широка гама потенциални практически приложения. Например в пасивни обледеняващи системи, което има пряко отношение към енергийната ефективност при работата на вятърни турбини на големи височини.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg