Тази вечер тържествено ще бъдат наградени най-успешните проекти по Програмата за подпомагане на млади учени и докторанти. Събитието е част от началото на честванията, свързани с отбелязването на 150-годишнината на Българската академия на науките.
Д-р Ина Анева, гл. ас. в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, д-р Йордан Георгиев, гл. ас. в Института по органична химия, и гл. ас. д-р Карекин Есмерян от Института по физика на твърдото тяло гостуваха на предаването "Нашият ден" на програма "Христо Ботев". Техните проекти са наградени като най-успешно изпълнени от всички останали.
Изследването на д-р Ина Анева е свързано с проучване на естествените находища на пирински или мурсалски чай. Проектът сравнява естествените находища в България и тези в Гърция. Оказва се, че у нас много от находищата са застрашени, на места са останали единични растения.
Посланието към слушателите е да отглеждат култивиран мурсалски чай, който по нищо не отстъпва по фитохимичен състав.
Изследването на д-р Йордан Георгиев е свързано с балканския ендемит орфеево цвете или родопски силивряк, като се проследява биологичната му активност. Той подчерта необходимостта растението да бъде опазено и да се създадат възможности за разработването на иновативни технологии и продукти от него.
Разработката, водена от гл. ас. д-р Карекин Есмерян, е за покритие, което при контакт с вода и други течности остава напълно сухо. Това свойство се обуславя от широка гама потенциални практически приложения. Например в пасивни обледеняващи системи, което има пряко отношение към енергийната ефективност при работата на вятърни турбини на големи височини.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg