Тази вечер тържествено ще бъдат наградени най-успешните проекти по Програмата за подпомагане на млади учени и докторанти. Събитието е част от началото на честванията, свързани с отбелязването на 150-годишнината на Българската академия на науките.
Д-р Ина Анева, гл. ас. в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, д-р Йордан Георгиев, гл. ас. в Института по органична химия, и гл. ас. д-р Карекин Есмерян от Института по физика на твърдото тяло гостуваха на предаването "Нашият ден" на програма "Христо Ботев". Техните проекти са наградени като най-успешно изпълнени от всички останали.
Изследването на д-р Ина Анева е свързано с проучване на естествените находища на пирински или мурсалски чай. Проектът сравнява естествените находища в България и тези в Гърция. Оказва се, че у нас много от находищата са застрашени, на места са останали единични растения.
Посланието към слушателите е да отглеждат култивиран мурсалски чай, който по нищо не отстъпва по фитохимичен състав.
Изследването на д-р Йордан Георгиев е свързано с балканския ендемит орфеево цвете или родопски силивряк, като се проследява биологичната му активност. Той подчерта необходимостта растението да бъде опазено и да се създадат възможности за разработването на иновативни технологии и продукти от него.
Разработката, водена от гл. ас. д-р Карекин Есмерян, е за покритие, което при контакт с вода и други течности остава напълно сухо. Това свойство се обуславя от широка гама потенциални практически приложения. Например в пасивни обледеняващи системи, което има пряко отношение към енергийната ефективност при работата на вятърни турбини на големи височини.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg