Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициатива „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“

Снимка: uni-sofia.bg

Как признанието и успехът могат да се сбъднат на родна земя? Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и представители на бизнеса заедно създадоха инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“. Тя цели да промотира, че младите хора в България могат да имат живота и кариерата, която искат, там, където искат да живеят – тяхната родна страна. В студиото на "Нашият ден" гостуваха доц. Боряна Богданова, ръководител на „Кариерен център“ в Софийския университет "Св. Кл. Охридски", и Методи Георгиев, член на Борда на настоятелите и вдъхновител на инициативата.

Методи Георгиев разказа как се е породила идеята за инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“: 

"Заедно с доц. Седларски преди година се замислихме, че имаме нужда да споделим, че успехът не само е възможен – той се случва в България. И е възможен не само заради това, което бизнесът предлага, но и заради това, което образователната система предлага като възможности. Нашите колеги и клиенти извън България са впечатлени не от инфраструктурата, те са впечатлени от младите хора, техните таланти и структурираното образование, което те получават."

Стопанският факултет беше домакин на дискусията #StartUpTheBeat, част от инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“. СУ стана домакин на една естествена симбиоза между бизнеса и образованието, която се случва на практика в университета, защото не е тайна, че ако има проблем, в който може да се спъне българската икономика, това е липсата на кадри. Доц. Боряна Богданова обясни защо е важно за студентите бизнесът да бъде там, където те се образоват: 

"Ние живеем в една ера, в която знанието е много свободно достъпно. На практика, за да привлечеш младия човек, трябва да разбираш неговите потребности. Младият човек има нужда да бъде активен, да бъде провокиран с нещо интересно и да се учи от първо лице. С личния пример, присъствието на ментори в час, работата по реални казуси, които на практика скъсяват тази дистанция между пазара на труда и академията, са ключов фактор за успеха на едно висше учебно заведение. Аз много се радвам, че Алма матер е новатор и съвместно с бизнеса и с подкрепата на целия борд успяваме да осъществим тази инициатива. Тя е важна не само за подобряване на качеството на образованието, но и защото поставя младия човек в центъра на събитията."

Най-важното за един млад човек е да бъде мотивиран, ако е мотивиран, нищо вече не може да го спре по пътя към успеха. Ето кои са личностите-вдъхновители: Максим Майер, който беше от първите, подел инициативата, човек с изключителен професионален опит, но и с опит в медийното пространство, доц. Теодор Седларски, инициатор на програмата, Деси Банова, която със своя ентусиазъм се включи, и Методи Георгиев,член на Борда на настоятелите. 

Инициативата на Софийския университет е в отговор на потребността за интегриране на бизнес средата в обучението и разбирането в младите на нуждата от качествено и практично ориентирано образование, което могат да получат в България. В програмата на инициативата са включени публични събития, лекции, дни на отворените врати и много други дейности, свързани с популяризиране на перспективите за добро образование, кариерно развитие и качествен живот на младите българи в родната им страна. Cargill в България подкрепи Софийския университет в тази инициатива, като предоставя възможности на младите хора да работят в България, да се реализират професионално у нас и да бъдат успешни.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Възможна ли е конституционна криза?

Правителство? Избори? Възможна ли е конституционна криза? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, член на Комисията за защита от дискриминация, отговаря на тези и още въпроси въпроси в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида". Възможно ли е да не се образува служебно правителство? "Да, съществува хипотетичен риск, обусловен..

публикувано на 29.03.24 в 15:30
Христиан Митев и Анелия Торошанова

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние и солидарната отговорност на изпълнител и подизпълнител за заплатите на работниците – коментира в предаването "Законът и Темида"  адв. Христиан Митев .   " Промените в Кодекса на труда  имаха за основна цел да уреди въпросите, които възникват при т.нар. "работа от разстояние"..

публикувано на 29.03.24 в 12:35
Музей на азиатското и африканско изкуство в Трявна

Радиополет над щъркеловото гнездо. Дарители и дарения

Талантливи, известни и родолюбиви български творци, ценители на изкуството и колекционери са направили през годините впечатляващи дарения на уютния планински град Трявна. Това са Димитър Казаков – Нерон, Никола Казаков, Иван Колев, Тотьо Гъбенски, Иван Газдов, Златко Паунов и много други. За тези българи с огромен талант и сърца разказва неделното..

публикувано на 29.03.24 в 11:00

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително..

публикувано на 28.03.24 в 12:50