Как признанието и успехът могат да се сбъднат на родна земя? Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и представители на бизнеса заедно създадоха инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“. Тя цели да промотира, че младите хора в България могат да имат живота и кариерата, която искат, там, където искат да живеят – тяхната родна страна. В студиото на "Нашият ден" гостуваха доц. Боряна Богданова, ръководител на „Кариерен център“ в Софийския университет "Св. Кл. Охридски", и Методи Георгиев, член на Борда на настоятелите и вдъхновител на инициативата.
Методи Георгиев разказа как се е породила идеята за инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“:
"Заедно с доц. Седларски преди година се замислихме, че имаме нужда да споделим, че успехът не само е възможен – той се случва в България. И е възможен не само заради това, което бизнесът предлага, но и заради това, което образователната система предлага като възможности. Нашите колеги и клиенти извън България са впечатлени не от инфраструктурата, те са впечатлени от младите хора, техните таланти и структурираното образование, което те получават."
Стопанският факултет беше домакин на дискусията #StartUpTheBeat, част от инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“. СУ стана домакин на една естествена симбиоза между бизнеса и образованието, която се случва на практика в университета, защото не е тайна, че ако има проблем, в който може да се спъне българската икономика, това е липсата на кадри. Доц. Боряна Богданова обясни защо е важно за студентите бизнесът да бъде там, където те се образоват:
"Ние живеем в една ера, в която знанието е много свободно достъпно. На практика, за да привлечеш младия човек, трябва да разбираш неговите потребности. Младият човек има нужда да бъде активен, да бъде провокиран с нещо интересно и да се учи от първо лице. С личния пример, присъствието на ментори в час, работата по реални казуси, които на практика скъсяват тази дистанция между пазара на труда и академията, са ключов фактор за успеха на едно висше учебно заведение. Аз много се радвам, че Алма матер е новатор и съвместно с бизнеса и с подкрепата на целия борд успяваме да осъществим тази инициатива. Тя е важна не само за подобряване на качеството на образованието, но и защото поставя младия човек в центъра на събитията."
Най-важното за един млад човек е да бъде мотивиран, ако е мотивиран, нищо вече не може да го спре по пътя към успеха. Ето кои са личностите-вдъхновители: Максим Майер, който беше от първите, подел инициативата, човек с изключителен професионален опит, но и с опит в медийното пространство, доц. Теодор Седларски, инициатор на програмата, Деси Банова, която със своя ентусиазъм се включи, и Методи Георгиев,член на Борда на настоятелите.
Инициативата на Софийския университет е в отговор на потребността за интегриране на бизнес средата в обучението и разбирането в младите на нуждата от качествено и практично ориентирано образование, което могат да получат в България. В програмата на инициативата са включени публични събития, лекции, дни на отворените врати и много други дейности, свързани с популяризиране на перспективите за добро образование, кариерно развитие и качествен живот на младите българи в родната им страна. Cargill в България подкрепи Софийския университет в тази инициатива, като предоставя възможности на младите хора да работят в България, да се реализират професионално у нас и да бъдат успешни.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..
Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg