Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галерия „Дебют“ и изложбата „Заедно“

7
Снимка: Галерия "Дебют"

Изключителна фигура в българското изкуство, широка култура и ненаситна любознателност, ренесансова чистота и яснота на мисълта – тези силни думи имат пълно покритие за личността и творческите изяви на художника Димитър Арнаудов – Диди, така рано отишъл си от този свят, само на 56 години.

Галерия „Дебют“ представя съвместна изложба – избрани произведения на двама автори Ива Хаджиева и Димитър Арнаудов, които са споделяли през годините съвместен творчески и житейски път. Изложбата се нарича „Заедно“ и включва някои от култовите, разпознаваеми картини на Димитър Арнаудов, негови рисунки и портретни творби, както и от страна на Ива Хаджиева, няколко пластики от бронз и теракота.

Тази авторка е по-малко известна със скулптурните работи, защото повечето време от творческата биография свързва с кукленото изкуство и редица сценографски решения. Нейни монументални скулптури присъстват в градската среда на София, Варна, Габрово и други градове.

В изложбата обаче вниманието приковават живописните творби на Диди Арнаудов, както са го наричали приятели и колеги. Сред тях са „Дон Кихот и Санчо Панса“, „Хляб“, „Родопски пейзаж“, „Тунизийски хан“, и най-вече прочутият негов „Автопортрет“, често знаменателно оценяван от изкуствоведи.

Димитър Арнаудов има голям принос в критическата и изследователска работа както за нашето изкуство, така и своите наблюдения върху световните шедьоври. През 1980 година, по време на специализация в Белгия, Арнаудов разработва темата: „Историческо развитие на фламандската живопис и приносът ѝ към европейската пластична култура“. През 1981 година излиза от печат книгата му: „Художникът и творбата“, за която получава годишната награда на СБХ. Изложбата „Заедно“ в галерия „Дебют“, посетена на откриването от забележително много хора – колеги, приятели, познавачи, има за  цел да открехне „прозорец“ към самобитното изкуство и естетика на тези двама автентични творци в живописта, скулптурата, рисунката, критическата мисъл.

Снимки: Галерия "Дебют"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28