Една типична балканска история, която би могла да се случи навсякъде. Роман-сериал с очаквано продължение, сатирична хроника на живота в селото на майкини. Това е новият роман на българският писател, сценарист, актьор и драматург Иво Сиромахов, който гостува в рубриката "Книга за уикенда" на "Артефир", за да представи новата си сатирична хроника „У майкини“. Той определя себе си като сатиричен автор и затова винаги гледа да е максимално близо до истината – "Истината е винаги най-смешното нещо" – казва Иво Сиромахов.
Светът на българина – свят на материалното
"Провокира ме това, че светът на българина е предимно свят на материалното. Когато кажем какво е българското, ние го свързваме предимно с неща като ракия, лютеница, чушкопеци, шопска салата... Това са все консумативи. По този начин ние гледаме и на света, който ни заобикаля. По нашите географски ширини винаги е било така. Всичко се е съизмервало с нещата, които са осезаеми. Малко се замисляме върху истинския смисъл на идентичността да сме българи – дали това е свързано с някакви ценности, дали е свързано с почит към нашите предци, нашите учители, дали изобщо се сещаме колко голямо е постижението да имаме българска азбука..."
Хроника – датировки, вместо заглавия
"Това е една хроника на живота в селото на майкини. Разказал съм го по дни, защото така следват събитията в това малко, затворено и враждебно общество. Всъщност това е роман-сериал."
Героите
"Мисля, че най-добре човек се определя по речта си, по изказа си. И това е похват във всичките ми книги да оставям персонажите сами да говорят за себе си и чрез думите си те да се представят сами на читателя. Това е техника, на която са ме научили театърът и киното, защото там няма автор разказвач, който да излиза и да ти казва "Този е такъв". Ти трябва да разбереш какви са персонажите – техния характер, тяхната борба – единствено благодарение на техните думи, на начина, по който се изразяват."
Телевизорът – най-великата инстанция
"Всички герои мечтаят да се видят по телевизията, защото така са възпитани. Няколко поколения израснаха с идеята, че трябва да се покажеш по телевизора на всяка цена и независимо дали имаш качества, важно е да чучнеш мутрата пред камерите и хората да те познават. Това е беда, която нанесоха реалити форматите с това, че казват на участниците в тях "Бъди себе си". Аз мисля, че това е най-лошият съвет, който може да дадеш на един човек. Защото какво означава това – ако си прост, ако си невъзпитан... Недей да се опитваш да станеш по-добър, недей да се опитваш да инвестираш в себе си – да ставаш по-умен, да четеш, да се развиваш, достатъчно е да си себе си. Мисля, че е много грешна тази постановка. По-добрият съвет е "Бъди по-добър от себе си". Опитвай всеки ден да се надскачаш, да надграждаш нещо у себе си, за да не бъде времето, което си преживял, един пропилян период."
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg