Пазарът на изкуството в Канада, а и в света, е замрял, според Петър Георгиев - Рей. Той притежава галерия в Монреал и казва, че в момента заради пандемията галериите и музеите в Канада са затворени. А заради анулираните или отменени изложения на изкуството загубите на галериите, участващи в тях, са големи.
"Галериите в Канада отвориха за кратко, защото има втора вълна – почти всичко е затворено (ресторанти, кафенета), много е тежко положението. Всяка една криза неминуемо се отразява на изкуството. Тук хубавото е, че правителството подпомага артистите. Загубите се компенсират, защото ние плащаме много високи данъци. Наистина Канада е една социална държава, на която творецът може да разчита. Това дава кураж и стабилност на хората."
Да бъдеш творец е трудно навсякъде
"Някакво много специално отношение към хората на изкуството няма. Почти навсякъде творецът е подценен и еднакво пренебрегван. Не е лесно да си творец навсякъде по света. Човек трябва да е много амбициозен, силен и уверен в себе си, за да може да се издържа, да продължи, да извоюва някаква позиция."
Аукционните къщи на пазара на изкуството
"Аукцинните къщи са единственият пазар на изкуство, който се развива много добре. Най-много продажби от десетилетия насам. Но те продават предимно артисти, които вече са починали, или много известни имена."
Може ли дигитализацията да бъде бъдещето на изкуството
"Би могло, въпреки че не ми се иска да бъде така. Много по-истинско, много по-живо, много по-различно е да можем да докосваме и да чувстваме директно."
Пазарът на изкуството
"Не смятам, че пазарът ще се промени много в бъдеще. Традицията за продажби в изкуството ще бъде подобна."
Пандемията
"Може би пандемията ще ни направи по-внимателни, по-задружни и по-обединени."
Петър Георгиев - Рей е готов и с нов роман "Пътят" – не е биографичен. Споделя, че като актьор му липсва и сцената.
Повече за пазара на изкуството чуйте в звуковия файл.
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg