Поводът в „Мрежата“ да говорим отново за хомофобията е следният и е добре описан в независимия правозащитен сайт "Маргиналия" от Юлиана Методиева:
„В неделя, 27 септември, в следобедните часове над 50 ученици минават през централните улици на Пловдив със заплашителни викове. От видеа, качени в интернет, се вижда как младежите се отправят към градската градина. Според пострадалите, видът на учениците е „доста интелигентен“. Други ги наричат ултраси. Нападателите носят банер със свастика. Лозунгите на 14-годишните хомофоби са „да почистим града от педалите“, „не искаме хомосексуалисти в Пловдив“, „не искаме гей парад в нашия град“.
Напрежението ескалира в словесна и физическа саморазправа. Нападатели замерят с яйца момичетата, за които младите фашисти предполагали, че са с хомосексуална насоченост.“
Какво показва случилото се в Пловдив? От какво е зададена тази непоносимост и нетърпимост? Знаят ли децата как да се пазят от обидния език и грубите посегателства над личността и избора им? Информираността и емпатията срещу радикализацията. Каква е ролята на медиите? Къде е обществото?
Разговор в студиото с Николета Габровска, директор на фондация „Сингъл степ“, и с главния редактор на сайта „Маргиналия“ Юлиана Методиева.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg