Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е свети Трифон

Снимка: БНР

Днес Българската православна църква чества св. мъченик Трифон. Кой е св. Трифон и защо именно той е покровител на лозарите и винарите, обяснява журналистът и богослов Ана-Мария Кръстева в “Нашият ден“.

Д-р Ана-Мария Кръстева в студиото на програма „Христо Ботев“

Св. мъченик Трифон – неговото име идва от гръцка дума, означаваща мекота, нежност, деликатност. Той е раннохристиянски мъченик, почитан както от Православната, така и от Римокатолическата църква. Основният център на култа към него е във Византия и в Мала Азия, в Константинопол. През 1204 г. обаче кръстоносците отнасят мощите на светеца в Рим и това спомага неговата слава да се разпространи и на Запад“.

“Произходът на традицията св. Трифон да бъде покровител на земеделието и специално на винарството може да се отнесе към Х век. И се свързва с това, че родното му място се смята за една от прародините на лозата и виното."

“Роден е в християнско семейство през първата половина на III век в Мала Азия. Според житието му още от младини притежава дара на изцелението. Измежду многото изцерени от него е дъщерята на римския император, който е благосклонен към християните, а случилото се кара мнозина да се обърнат към Христос."

Народната традиция

“Тъй като в миналото църковният календар е ръководил празника и делника на православните народи, хората по нашите земи са измолвали плодородие с молитви към светеца. Българите правели символично първото пролетно зарязване на лозите на 14 февруари, денят, в който по стар стил се почита св. мъченик Трифон. Този ден те нарекли “Трифон Зарезан“, което е народна традиция. След календарната реформа църквата чества св. Трифон днес, тринадесет дни по-рано."


Ролята на виното в Християнството

“От една страна, виното стимулира въображението и творчеството, издига човешкия дух на по-високо ниво, в което той изпитва екстаз и се съприкосновява с божественото. От друга страна, обаче, ако бъде премината границата на разумната консумация, виното става причина за рухване на по-нисше ниво, където отпадат моралните задръжки и се развихрят животинските инстинкти."

Още за значението на виното в Библията и християнството, както и за личността на св. Трифон, можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник..

публикувано на 01.08.24 в 09:56
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11