Днес Българската православна църква чества св. мъченик Трифон. Кой е св. Трифон и защо именно той е покровител на лозарите и винарите, обяснява журналистът и богослов Ана-Мария Кръстева в “Нашият ден“.
“Св. мъченик Трифон – неговото име идва от гръцка дума, означаваща мекота, нежност, деликатност. Той е раннохристиянски мъченик, почитан както от Православната, така и от Римокатолическата църква. Основният център на култа към него е във Византия и в Мала Азия, в Константинопол. През 1204 г. обаче кръстоносците отнасят мощите на светеца в Рим и това спомага неговата слава да се разпространи и на Запад“.
“Произходът на традицията св. Трифон да бъде покровител на земеделието и специално на винарството може да се отнесе към Х век. И се свързва с това, че родното му място се смята за една от прародините на лозата и виното."
“Роден е в християнско семейство през първата половина на III век в Мала Азия. Според житието му още от младини притежава дара на изцелението. Измежду многото изцерени от него е дъщерята на римския император, който е благосклонен към християните, а случилото се кара мнозина да се обърнат към Христос."
Народната традиция
“Тъй като в миналото църковният календар е ръководил празника и делника на православните народи, хората по нашите земи са измолвали плодородие с молитви към светеца. Българите правели символично първото пролетно зарязване на лозите на 14 февруари, денят, в който по стар стил се почита св. мъченик Трифон. Този ден те нарекли “Трифон Зарезан“, което е народна традиция. След календарната реформа църквата чества св. Трифон днес, тринадесет дни по-рано."
Ролята на виното в Християнството
“От една страна, виното стимулира въображението и творчеството, издига човешкия дух на по-високо ниво, в което той изпитва екстаз и се съприкосновява с божественото. От друга страна, обаче, ако бъде премината границата на разумната консумация, виното става причина за рухване на по-нисше ниво, където отпадат моралните задръжки и се развихрят животинските инстинкти."
Още за значението на виното в Библията и християнството, както и за личността на св. Трифон, можете да чуете от звуковия файл.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg