Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Шахнаме: Сказание за Зал“ пренася мъдростта на древна Персия на сцената

Снимка: Иван Дончев / Театър „Азарян“

С премиера посреща публиката си тази вечер (2 юни) театър „Азарян“. Спектакълът „Шахнаме: Сказание за Зал“ е вдъхновен от персийския епос „Книга на царете“ от Фердоуси, който е в списъка на ЮНЕСКО за „Шедьоври в устното и нематериално наследство на човечеството“. Режисьор на сценичната версия е Елена Панайотова.

Спектакълът представя митологичната история за раждането на Зал, който е отхвърлен от баща си и отгледан от птицата пазител Симург. По-късно той е реабилитиран като ирански владетел и се влюбва в арабската принцеса Рудабе, тяхната любов преодолява редица политически препятствия и те сключват брак, от който се ражда най-големият ирански герой.


„Персийският епос „Книга на царете“ е една невероятна съкровищница и във времето, в което живеем – на турбуленции, аз лично имах нуждата да разкажа история за любов и за съзидателност, да се обърнем към една древна мъдрост, каквато е уникалната персийска култура, и да създадем нашия позитивен притчов съзидателен спектакъл.

Вътре има много теми – какво значи да си на власт, какво значи да управляваш, какви са отговорностите, какво значи чест, достойнство, истина – едни изначални стойности, които ние сме на път да ги изгубим“, разказа в „Артефир“ режисьорката Елена Панайотова.

В представлението участват актьорите Добрин Досев, Велислав Павлов, Жана Рашева, Севар Иванов, Васил Ряхов, Ралица Стоянова, Стефани Алдимирова и студенти от НБУ. В екипа на спектакъла са още сценографът Юлиян Табаков, композиторът Николай Иванов (ОМ), хореографът Росен Михайлов, музикантката Марина Великова.

Прeдставлението е осъществено по инициатива на фондация „Ден Гри“, в сътрудничество с Театър „Азарян“ и с финансовата подкрепа на Министерството на културата,  Програма „Култура“ на Столичната община, Фонда за стратегическо развитие  към НБУ, Индологическа фондация „Изток-Запад“, Фондация „Етюд“ и Адам Бейджър.


Снимките са предоставени от фотографа Иван Дончев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49

Романизирана биография на Джон Атанасов излезе на български език

Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра"  от Джейн Смайли  – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър".  Авторката ни връща към края на 30-те години,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

"Надежда" – моноспектакъл в изречена поезия на Явор Попов

Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..

публикувано на 15.01.25 в 15:35
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30