Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенства и разделение на обществото

Снимка: Pixabay

Отново се намираме в изборна ситуация. И отново в тази ситуация се вижда много ясно разграничените на отделните общности в нашето общество. И още по-лошо непримиримото отношение и липсата на каквато и да било емпатия между отделните общности.

Темата коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“:

“Защо ставаме общество на много силно разделение. Не само по отношение на начина на живот и на икономическите възможности, но и по отношение на това да не се възприемаме в своята различност по някакъв цивилизационен начин.

Струва ми се, че в дъното на това обстоятелство, което възприемаме от върха на неговия мъничък айсберг, това, което наричаме “общество на разделение“, което не приема различностите във всякакви техни изражения, в дъното на всичко това стоят неравенствата, които дават един изключително парадоксален психологически ефект върху поведението на хората.

При много висок индекс на неравенства в едно общество отделните групи са склонни да възприемат всички останали социални групи като потенциален източник на техните неблагополучия.

Повече отколкото да изследват обществото от гледна точка на неравенствата, в което са поставени те. И това да е причината за техните неблагополучия, нисък социален статус, усещане за житейско нещастие и т.н.

Неравенствата не са само графика, не са само индекс и цифра. В крайна сметка те успяват да повлияват върху нашето обществено поведение и най-вече да формират нашите нагласи по отношение на другия до нас.

Във всеки един момент, когато ние сме изправени срещу това да не приемем другия, да отречем напълно неговата теза, да го лишим от възможността да изразява своето мнение, защото то по някаква причина не съответства на нашата нагласа. Хубаво е да се замислим дали това не е резултат от състоянието на неравенство, в което ние живеем, и естествената ни съпротива срещу несправедливостта, която отчитаме, но много рядко признаваме вербално и най-вече много рядко анализираме."

D-index

Още един индекс изследва неравенствата. D-index, който изследва неравенствата в три техни компонента. Казвайки, че реализацията на човек зависи от три фактора – обстоятелства, степента на образование и възраст.

Според този индекс в страни с много висока степен на неравенства, икономики в преход, в състояние на криза възможността за житейска реализация на всеки отделен човек е в много силна зависимост от обстоятелствата.

Този D-index е много интересно да бъде проследен в една скала на Световната банка, която наистина включва държави, които са се намирали в състояние на криза, т.нар. развиващи се икономики.

България също е включена в тази група, но интересното е, че при изследването България показва известно различие от останалите държави.

Отново имаме превес на обстоятелствата, но сякаш има едно изравняване между обстоятелства и степен на образование. И изключително тънка, почти невидима линия за възрастта."

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45