Писателят Николай Табаков стана третият носител на Националната литературна награда за цялостно творчество „Проф. Димитър Димов“, която Община Ловеч присъжда от 2015 г. насам със съдействието на Съюза на българските писатели.
Николай Табаков е роден през 1956 г. в село Мандрица, Ивайловградско. Завършил е българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Основател и доскоро управител на издателска къща „Анубис“. Автор е на романите „Изгубеното поколение”, „Пинокио”, „Няма да е все така”, „Да”, „Византия”, „Ветровете ни мраморни”, „Синята гора“ и други.
Николай Табаков е главен герой в “Нашият ден.
Наградите
"Литературата е и зла мащеха, тя е царицата на времето, тя изчаква, тя е нещо, което пази диета. Изхвърля излишните неща, при нея времето е съдник.
Всички големи замахвания и рекламни трикове не вършат много работа. Наградите не са най-важното нещо, наградата може да я даде само читателят. Всеки жъне това, което си е посял. Самият автор си избира читателя. Може да направи големи тиражи, може да пише бестселъри, еротика, фентъзи, зависи колко иска да бъде популярен.
Но истинската литература, която задава вечните екзистенциални въпроси – кой съм аз, има ли Господ, защо отглеждам децата си – това е литературата, тя изисква повече проникновение и работа, мислене и трупане на лични критерии. Тази литература не е много популярна.
Към наградите, особено в България, трябва да се отнасяме подозрително. Защото така сме си докарали държавичката, че е много трудно да наречеш едно нещо истинско."
Наградата „Проф. Димитър Димов“
"Тук вече е друго нещо. Първо, става дума за цялостно творчество, което си е един човешки живот. Имам 13 книги. Това е време и труд. Но става дума и за Димитър Димов – човекът, който не ляга върху традиции. Той е създател на традициите. Той е абсолютен иноватор в българската литература."
Литературата
"Литературата е такава магия, която не само може да ни проведе напред или назад във времето, да ни даде възможност да подушим мириса на сухи листа и да видим как пада светлината. Тя може да направи читателя съавтор и всъщност го прави. Там е магията. До този момент 400 млн. души по света са чели Толстой, всеки има собствена представа, този читател е демиург – заедно с автора той си е изградил образите, характерите, панорамите – всичко.
Режисьорът има един ракурс – той дава една-единствена гледна точка, а литературата дава 400 млн. Какво богатство, какво чудо и какви изкуство е литературата."
Премиерата на “Синята гора“ – 29 юни в клуб “Перото“
"Радвам се на всяка нова книга. Поне аз вадя книга през 3 или 4 години, което е работа и то сериозна. Поне аз си правя един малък университет всеки път.
Писателите са самотни бегачи на дълги разстояния. За да се получи нещо, се иска голямо седене и голяма работа.
Когато се работи сериозно и човек види крайния резултат – тази радост осмисля живота.
Предопределението
"Упорито се твърди, че Господ е раздал на всеки от нас таланти. Важното е дали ги търсим. Търсенето на себе си е трудна работа. То става чрез културното усилие, наречено “четене“.
Много е трудно да се пише проза, ако човек няма личен опит."
Чуйте Николай Табаков в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg