Писателят Николай Табаков стана третият носител на Националната литературна награда за цялостно творчество „Проф. Димитър Димов“, която Община Ловеч присъжда от 2015 г. насам със съдействието на Съюза на българските писатели.
Николай Табаков е роден през 1956 г. в село Мандрица, Ивайловградско. Завършил е българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Основател и доскоро управител на издателска къща „Анубис“. Автор е на романите „Изгубеното поколение”, „Пинокио”, „Няма да е все така”, „Да”, „Византия”, „Ветровете ни мраморни”, „Синята гора“ и други.
Николай Табаков е главен герой в “Нашият ден.
Наградите
"Литературата е и зла мащеха, тя е царицата на времето, тя изчаква, тя е нещо, което пази диета. Изхвърля излишните неща, при нея времето е съдник.
Всички големи замахвания и рекламни трикове не вършат много работа. Наградите не са най-важното нещо, наградата може да я даде само читателят. Всеки жъне това, което си е посял. Самият автор си избира читателя. Може да направи големи тиражи, може да пише бестселъри, еротика, фентъзи, зависи колко иска да бъде популярен.
Но истинската литература, която задава вечните екзистенциални въпроси – кой съм аз, има ли Господ, защо отглеждам децата си – това е литературата, тя изисква повече проникновение и работа, мислене и трупане на лични критерии. Тази литература не е много популярна.
Към наградите, особено в България, трябва да се отнасяме подозрително. Защото така сме си докарали държавичката, че е много трудно да наречеш едно нещо истинско."
Наградата „Проф. Димитър Димов“
"Тук вече е друго нещо. Първо, става дума за цялостно творчество, което си е един човешки живот. Имам 13 книги. Това е време и труд. Но става дума и за Димитър Димов – човекът, който не ляга върху традиции. Той е създател на традициите. Той е абсолютен иноватор в българската литература."
Литературата
"Литературата е такава магия, която не само може да ни проведе напред или назад във времето, да ни даде възможност да подушим мириса на сухи листа и да видим как пада светлината. Тя може да направи читателя съавтор и всъщност го прави. Там е магията. До този момент 400 млн. души по света са чели Толстой, всеки има собствена представа, този читател е демиург – заедно с автора той си е изградил образите, характерите, панорамите – всичко.
Режисьорът има един ракурс – той дава една-единствена гледна точка, а литературата дава 400 млн. Какво богатство, какво чудо и какви изкуство е литературата."
Премиерата на “Синята гора“ – 29 юни в клуб “Перото“
"Радвам се на всяка нова книга. Поне аз вадя книга през 3 или 4 години, което е работа и то сериозна. Поне аз си правя един малък университет всеки път.
Писателите са самотни бегачи на дълги разстояния. За да се получи нещо, се иска голямо седене и голяма работа.
Когато се работи сериозно и човек види крайния резултат – тази радост осмисля живота.
Предопределението
"Упорито се твърди, че Господ е раздал на всеки от нас таланти. Важното е дали ги търсим. Търсенето на себе си е трудна работа. То става чрез културното усилие, наречено “четене“.
Много е трудно да се пише проза, ако човек няма личен опит."
Чуйте Николай Табаков в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg