Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободата на избора днес

Доц. Мангъров: Covid-19 не е основание да се отказваме от основни права и свободи

Наблюдава се мания за ваксиниране, която е учудваща и плашеща

| обновено на 14.07.21 в 22:30
Снимка: БГНЕС

За свободния избор и за достъпа до едно от достиженията на човечеството – ваксините. 

Доц. Атанас Мангъров, лекар инфекционист, споделя в "Нашият ден" своето мнение:

"Винаги съм се занимавал с това да лекувам инфекциозни болести, значима част от които са ваксинопредотвратими. 

Винаги съм бил привърженик на ваксините, защото най-добре е човек да не се разболява. Това, което се промени при Covid, е, че за много кратко време бяха създадени ваксини за едно ново заболяване. За съжаление тези ваксини не преминаха всички стадии на тяхното клинично изпитване

Хубаво е, че те бяха създадени, хубаво е, че ги има и че когато някой иска да си направи, може. Но да се налагат тези ваксини, които не са изпитани по правилата на медицинското изкуство за масово прилагане и хората да се заплашват, че могат да загубят работата си, че не могат пътуват, ако не са ваксинирани. Това е много страшно и много неетично, защото, като човек отива да се ваксинира с Covid, това трябва да бъде негово лично желание. Защото, преди да се ваксинира, него го карат да подпише едно информирано съгласие, с което той освобождава от отговорност всички тези, които го карат да се ваксинира

В другите ваксини тези неща ги няма. Там, ако нещо се случи, всички, свързани с производството на ваксината, носят отговорност. Тук се казва на хората: "Бъдете отговорни, спасявайте другите, но вие, когато се ваксинирате, за вашето собствено здраве – никой не носи отговорност".

Доц. Атанас МангъровНормалният срок за производството на една ваксина е най-малко 10 и повече години, докато тези ваксини бяха създадени за няколко месеца. Ние не сме наясно каква е тяхната ефективност. Казва се, че тя е 80-90%, но се вижда, че се наблюдават пробиви. Също така не сме наясно каква е тяхната продължителност на действие. Защото сега се казва, че е нужна, може би, трета ваксина. Също така не е ясно какви са техните странични действия. Всички тези неща трябва да бъдат включени в досието на една ваксина, което няма как да се случи поради кратките срокове."

Ваксината срещу Covid е препоръчителна

"Точно така. Само че се оказва, че човек не може да пътува... че може да загуби работата си, ако не се ваксинира. Като изобщо не се отчитат медицински факти като този дали някой се е срещал с вируса по естествен начин или не. Тука се наблюдава една мания за ваксиниране, мания за боцкане, която е учудваща и плашеща."

Може би скоро няма да се намери лекарство срещу Covid-19

"Но това, за което трябва да се намери лекарство, е – хората бяха уплашени до такава степен, че се съгласиха да се откажат от своите права и свободи, за които са се борили от векове заради една болест. А тази болест не е толкова страшна, колкото я описват. Това е нова инфекция, тя така или иначе ще мине през цялото население на земното кълбо. Но това не бива да бъде основание ние да се съгласяваме да бъдем лишавани от наши основни права и свободи."

Чуйте интервюто от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40