От днес до неделя (23-25 юли) в София ще се проведе 11 издание на фестивала за съвременен цирк „Мини арт фест“. Чрез вълнуващите изпълнения на артистите от „Мини арт фест“ отново ще бъдат разказани истории, важни за цялото човечество. Тази година темата на Фестивала е насочена към връзката на хората с климатичните промени.
Фестивалът ще бъде първата спирка от европейското турне на артистите от MagdaClan, които ще покажат на открито спектакъла WeLand. В зрелищния съвременен цирков спектакъл ще участват седем циркови артисти, акробати, четирима музиканти, впечатляващ декор и преносима мащабна сцена. WeLand e съвременен цирк, въздушна акробатика и музика на живо на сцената. Основното послание е климатичната промяна и образът на цялото човешко население, страдащите от бедствия, наводнения, топене на ледовете, опустошение и пожари.
„Надяваме се, че чрез своите изразни средства изкуството на съвременния цирк ще ни накара да се замислим за малките неща и ни провокира да станем част от глобалното въздействие за подобряване на климата, като променим нашето мислене, поведение и нагласа“ – казва Гео Калев, организатор на „Мини арт фест“.
Събитието се организира от фондация „ЕкоОбщност“ и фондация „Мини арт“. Предвидени са още циркови работилници, множество спектакли и арт инсталации.
Турнето ClimateOfChange в София ще включи още моноспектакъл на Галина Риом-Ройбек, Шизи импро театър, огнено шоу на „Палячи“ от Варна.
Циркова работилница по жонглиране за всички възрасти и нива, Циркова работилница по акробатика за деца, както и Работилница за създаване на зелени графити от мъх, са само част от това, към което можете да се включите в рамките на фестивала, освен спектаклите, разбира се. Цялата програма можете да намерите на сайта на „Мини арт фест“, а входът е свободен за всички събития.
Събитието ще се проведе на паркинга пред стадион „Академик“ срещу парк „Гео Милев“.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg