Пандемичната ситуация, изолацията, ограниченията се отразяват както на ежедневието на всеки от нас, така и на функционирането на обществото като цяло.
Темата на биеналето „Фодар“ през настоящата година предполага исторически поглед към действителността и същевременно попада в сърцевината на феномена „фотография“. Фондация „Фодар“ е създадена през 1999 с предмет на дейност в областта на визуалните изкуства с приоритет на фотографията, с основно събитие Международния фотофестивал – биенале „Фодар“. Изданията са тематични, приемат се фотографски серии и цикли. Ясно заявеният хуманистичен профил на биенале „Фодар“ разширява полето на своя интерес. На 21 октомври в изложбените площи председателят на фондация „Фодар“ д-р Антоан Божинов ще изнесе лекция на тема „Фотографията – пространство на колективната памет“.
Обща изложба на одобрените от международно жури фотоколекции под мотото „Днес е утрешното вчера“ се открива на 7-и октомври от 18.00 ч. в Музея на социалистическото изкуство в София, ул. „Лъчезар Станчев“ №7. Ще бъдат обявени и победителите в конкурса.
В журитата участват от 9 до 11 експерти в областта на фотографията, визуалните изкуства и различни области на хуманитаристиката.
В изложбата са представени 22 автора от 13 страни.
Фотоисториите от тазгодишния конкурс срещат публиката открито с първата вълна на Covid-19 в Италия, оцеляването на орангутаните на о-в Суматра, действията на кървавия режим във Венецуела, трафика на забранени от ислямските власти стоки в Иран, маслиновите горички в Южна Италия, район Саленто, поразени от друг вирус и оставили без поминък много хора. Българските автори са насочили вниманието си към забравата и разрухата, която може да се открие на много места в страната.
Фестивалът се организира с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“. Съорганизатор е Националната галерия.
Вернисаж на 7 октомври (четвъртък), от 18.00 до 20.00 часа
Снимки – Музей на социалистическото изкуство, НХГ
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg