Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политически обзор на седмицата

Панчугов: “Досиетата Пандора“ са твърде абстрактна тема, за да имат сериозен отзвук

| обновено на 08.10.21 в 13:54
Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Какви са политическите събития на изминаващата седмица? Ще имат ли отзвук разкритията от “Досиетата Пандора“, какво можем да очакваме от новата празединтска кандидатура?

Темите коментира в “Нашият ден“ политологът Христо Панчугов.

Новина на седмицата

"До този момент няма нищо изненадващо, може би единствено начинът, по който Румен Радев изтърва нервите си, опитвайки се директно да диктува решения на Конституционния съд по казус, който дълбоко не го интересува и засяга.

Или има някаква тясна връзка между Румен Радев и Кирил Петков, и затова се налага подобен тип самоотвержена отбрана, или това е просто опит да се демонстрират мускули пред все по-намаляващите шансове за безспорна победа на Радев. Ако е второто, той има изключително лоши политически съветници, или самият е слаб в това да овладява ситуации и нервите си."

Президентът поиска КС да прекрати делото за канадското гражданство на Петков


Досиетата Пандора

“Това не е уникална ситуация. Ние вече един път се сблъскахме с тези досиета. Досега никога не е имало вътрешнополитически отзвук. По отношение на начина, по който българските граждани гласуват.

Очевидно това е твърде абстрактна тема, тя е неразбираема, особено ако се съпостави със скандалите около апартаментите.

Освен ако не излязат наистина скандални разкрития, които да са свързани с откровени кражби. Не смятам, че това ще има сериозен ефект върху перспективите на който и да е, с оглед предстоящите избори."

Атанас Чобанов: Две са българските политически лица в "Досиетата Пандора"

“Досиетата Пандора“ – трябва да има хармонизацията на данъчното законодателство в ЕС

Промяната

"Друг е въпросът, че имиджът, който се опитват едни хора да си създадат, изглежда все повече като изкуствен конструкт, като инженерна мисъл и по-малко като органичен проект, който да отговаря на потребностите на българските граждани. Това според мен е един от най-сериозните проблеми.

За пореден път виждаме преповтаряне на грешки, които са правени преди това в българската политика. Грешки, които по-скоро разделят електората, вместо да създават перспектива за създаване на алтернативен модел. Това е най-тъжното заключение тук.

Започнаха разговори между ПП и други политически формации, опит да се създава обща платформа за управление.

Надявам се този разказ да е достатъчно ясен и да е съпроводен с откровени отговори на въпроси, които вълнуват българските граждани – дали е излъгал Кирил Петков, какъв е точно произходът на парите на Асен Василев. Това са важни неща, за да се изправят българските граждани пред един алтернативен политически проект, а не пред една политическа мимикрия, каквато отхвърлихме с протестите от миналата година."


Лозан Панов

"Една закъсняла кандидатура, все повече прилича на мъченик, който спасява провалената политика на ДБ по отношение на кандидатурата за президент."

Официално: „Демократична България“ подкрепя Лозан Панов за президент


Чуйте Христо Панчугов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18