Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Как станах свещеник“ – 33 лични истории в една книга

Как се събират 33 истории на българи, избрали да станат православни свещеници днес.

За пътя на избора разказва в “Нашият ден“ Димитър Митев, автор на книгата „Как станах свещеник“.

“Пътят е може би този, който мнозина други християни са извървели. До това да пожелаят да се запознаят с историята на някой свещеник. Когато човек започне да общува в енорията, в която се черкува с хората около себе си, започва да чува много интересни неща, свързани с вярата. Става му интересно как се отнася този въпрос и защо някой става вярващ, а след това защо става свещеник.

Присъствах на разговор с един от свещениците след службата, в която той разказваше някаква част от своята история по достигане до това да стане свещеник. Как преди това е бил атеист и активно проповядващ, че няма нищо извън света, което човек да може да го познава, като не го вижда, да може да го познава и в крайна сметка става свещеник.

Това много ме впечатли, защото разкриваше свещеника в една нова светлина, като всеки един от нас. На всеки един от нас може да се случи да бъде призован да стане свещеник.

Второто нещо беше, че събитията, които формират пътя на даден човек през вярата, са строго индивидуални, но имат един общ белег – винаги са свързани с онзи, който е подателят на живота, онзи, който е подател на всичко видимо и невидимо.

В тази много специфична история, събудила моя интерес, се зароди и интересът ми да чуя истории и на други свещеници, да видя дали е така при тях, или не е – кое е общото, кое различното.

Поисках първо благословение от моя свещеник да се захвана с подобно начинание и когато той благослови мина доста време, преди да запиша първото си интервю, което оформя и една история. Защото аз нямах някакъв набор от свещеници, с които да работя, или да се свържа.

Трябваше в хода на моя житейски път да открия свещеника, да го поканя за интервю и евентуално, ако той се съгласи, да го запишем. Така на случаен принцип се събираха контакти, а оттам и истории.

Контактувах със свещеници не само от България, свързах се с такъв в Румъния, в Русия, с такива в Америка и с всяка следваща история натрупвах увереността, че това, което правя, определено има смисъл и е нужно да се прави, защото не е правено.

Интересуваше ме кое мотивира даден човек да тръгне по този път – да изповядва вярата, второ, да поема и служения към Бог и човеците.

Една от най-впечатляващите истории беше – свещеник от едно малко село край Пловдив, който израства като обикновено дете в махалата на село.

Поради ред причини се увлича от военното дело, когато решава да се запише да учи за военен, се случва така, че се среща с един свещеник и само заради външния му вид, той изглежда много осиян от някаква вътрешна радост, поискал да учи за свещеник."

Чуйте Димитър Митев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет отпразнува приема на България в Шенген по въздух

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април) . По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият..

публикувано на 09.05.24 в 12:56

FX Gambit, или как да реализираме на пазара малките си финансови спестявания?

В последното издание на рубриката "Денят делово"  Боян Атанасов , софтуерен инженер и изобретател с дългогодишен опит в САЩ, сподели своите виждания и опит в областта на личните финанси и иновациите. След като емигрира в Германия още на 20 години, Атанасов постига по-късно успехи в Америка, където се премества и работи за престижни компании..

обновено на 09.05.24 в 12:44

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда , разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен..

обновено на 09.05.24 в 10:06

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на..

обновено на 09.05.24 в 09:12

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00