Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Как станах свещеник“ – 33 лични истории в една книга

Как се събират 33 истории на българи, избрали да станат православни свещеници днес.

За пътя на избора разказва в “Нашият ден“ Димитър Митев, автор на книгата „Как станах свещеник“.

“Пътят е може би този, който мнозина други християни са извървели. До това да пожелаят да се запознаят с историята на някой свещеник. Когато човек започне да общува в енорията, в която се черкува с хората около себе си, започва да чува много интересни неща, свързани с вярата. Става му интересно как се отнася този въпрос и защо някой става вярващ, а след това защо става свещеник.

Присъствах на разговор с един от свещениците след службата, в която той разказваше някаква част от своята история по достигане до това да стане свещеник. Как преди това е бил атеист и активно проповядващ, че няма нищо извън света, което човек да може да го познава, като не го вижда, да може да го познава и в крайна сметка става свещеник.

Това много ме впечатли, защото разкриваше свещеника в една нова светлина, като всеки един от нас. На всеки един от нас може да се случи да бъде призован да стане свещеник.

Второто нещо беше, че събитията, които формират пътя на даден човек през вярата, са строго индивидуални, но имат един общ белег – винаги са свързани с онзи, който е подателят на живота, онзи, който е подател на всичко видимо и невидимо.

В тази много специфична история, събудила моя интерес, се зароди и интересът ми да чуя истории и на други свещеници, да видя дали е така при тях, или не е – кое е общото, кое различното.

Поисках първо благословение от моя свещеник да се захвана с подобно начинание и когато той благослови мина доста време, преди да запиша първото си интервю, което оформя и една история. Защото аз нямах някакъв набор от свещеници, с които да работя, или да се свържа.

Трябваше в хода на моя житейски път да открия свещеника, да го поканя за интервю и евентуално, ако той се съгласи, да го запишем. Така на случаен принцип се събираха контакти, а оттам и истории.

Контактувах със свещеници не само от България, свързах се с такъв в Румъния, в Русия, с такива в Америка и с всяка следваща история натрупвах увереността, че това, което правя, определено има смисъл и е нужно да се прави, защото не е правено.

Интересуваше ме кое мотивира даден човек да тръгне по този път – да изповядва вярата, второ, да поема и служения към Бог и човеците.

Една от най-впечатляващите истории беше – свещеник от едно малко село край Пловдив, който израства като обикновено дете в махалата на село.

Поради ред причини се увлича от военното дело, когато решава да се запише да учи за военен, се случва така, че се среща с един свещеник и само заради външния му вид, той изглежда много осиян от някаква вътрешна радост, поискал да учи за свещеник."

Чуйте Димитър Митев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25
Сем. Гурдеви

Бъдни вечер у едно българско семейство

Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..

публикувано на 24.12.24 в 10:05
Магдалена Йоцова

Инициативата "Бъди човек" – да подариш надежда

Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..

публикувано на 24.12.24 в 09:11

Коледният дух и Виена – традициите са всичко

Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..

публикувано на 24.12.24 в 08:45
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50