Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Как станах свещеник“ – 33 лични истории в една книга

Как се събират 33 истории на българи, избрали да станат православни свещеници днес.

За пътя на избора разказва в “Нашият ден“ Димитър Митев, автор на книгата „Как станах свещеник“.

“Пътят е може би този, който мнозина други християни са извървели. До това да пожелаят да се запознаят с историята на някой свещеник. Когато човек започне да общува в енорията, в която се черкува с хората около себе си, започва да чува много интересни неща, свързани с вярата. Става му интересно как се отнася този въпрос и защо някой става вярващ, а след това защо става свещеник.

Присъствах на разговор с един от свещениците след службата, в която той разказваше някаква част от своята история по достигане до това да стане свещеник. Как преди това е бил атеист и активно проповядващ, че няма нищо извън света, което човек да може да го познава, като не го вижда, да може да го познава и в крайна сметка става свещеник.

Това много ме впечатли, защото разкриваше свещеника в една нова светлина, като всеки един от нас. На всеки един от нас може да се случи да бъде призован да стане свещеник.

Второто нещо беше, че събитията, които формират пътя на даден човек през вярата, са строго индивидуални, но имат един общ белег – винаги са свързани с онзи, който е подателят на живота, онзи, който е подател на всичко видимо и невидимо.

В тази много специфична история, събудила моя интерес, се зароди и интересът ми да чуя истории и на други свещеници, да видя дали е така при тях, или не е – кое е общото, кое различното.

Поисках първо благословение от моя свещеник да се захвана с подобно начинание и когато той благослови мина доста време, преди да запиша първото си интервю, което оформя и една история. Защото аз нямах някакъв набор от свещеници, с които да работя, или да се свържа.

Трябваше в хода на моя житейски път да открия свещеника, да го поканя за интервю и евентуално, ако той се съгласи, да го запишем. Така на случаен принцип се събираха контакти, а оттам и истории.

Контактувах със свещеници не само от България, свързах се с такъв в Румъния, в Русия, с такива в Америка и с всяка следваща история натрупвах увереността, че това, което правя, определено има смисъл и е нужно да се прави, защото не е правено.

Интересуваше ме кое мотивира даден човек да тръгне по този път – да изповядва вярата, второ, да поема и служения към Бог и човеците.

Една от най-впечатляващите истории беше – свещеник от едно малко село край Пловдив, който израства като обикновено дете в махалата на село.

Поради ред причини се увлича от военното дело, когато решава да се запише да учи за военен, се случва така, че се среща с един свещеник и само заради външния му вид, той изглежда много осиян от някаква вътрешна радост, поискал да учи за свещеник."

Чуйте Димитър Митев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30