Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброслав Димитров: Решенията за възнагражденията се вземат без комуникация с бизнеса

Снимка: Община Велики Преслав

Българска работодателска организация “Иновативни технологии“ неотдавна подаде искане за признаване като национално представителна, но не получи положителен отговор. В Асоциацията участват големите технологични компании.

Какво е мнението на Асоциацията за предвижданото увеличение на минималната работна заплата и за спора между финансовия министър и работодателите.

Темата коментира в “Нашият ден“ Доброслав Димитров, член на УС на БРАИТ и председател на УС на БАСКОМ.

“Ние буквално не бяхме допуснати в Тристранния съвет, за което заведохме и дело срещу цялата процедура. 

В случая не сме съгласни с начина, по който се вземат решенията от страна на правителството – непрозрачно и без комуникация с бизнеса.“

“И най-лошото е, че има нагнетяване на напрежение между работещи и работодатели. Епитети от сорта на “некомпетентни работодатели“ или пък, използваното, когато беше засегната IT индустрията е, че “работим на ишлеме“, което обижда целия сектор, който предлага продукт на световно ниво.

Това, което се опитахме да обясним преди година и половина, когато се опитахме да влезем в Тристранния съвет, е, че България трябва приоритетно да развива този вид икономически дейности (с висока добавена стойност – б.р.), ако искаме общо да повишим благосъстоянието на цялата държава.

Няма как да стане с производства, които са с ниска добавена стойност, независимо с какво министерско постановление се повишават заплатите, чисто икономически не е възможно.“

Какво е важно за доброто заплащане

“Квалификацията е основна. Новите хора, които идват на пазара на труда, идват от образователната система, където отговорността е изцяло в държавата. Трябва да се пропагандира какъв е типът знания и умения, които трябва да придобиват младите, ако искат да се реализират на пазара на труда в ХХI век.

Самите компании в последните 20 години, въпреки държавата, са създали немалък брой обучителни програми, успяват да си обучат хора и да се справят сами с проблема.

Ако искаме наистина да направим скок и кардинална промяна, това няма да стане в държавата, тъй като, ако имаме достъп до повече на брой хора, бихме пораснали много повече от това, което сме в момента.

Освен това трябва да има и предвидима данъчно-осигурителна рамка, а в продължение на близо година, с всяко ново правителство, което идваше, започваха разговора с нейната промяна. Няма инвеститор в света, който иска да отиде да инвестира в държава, в която не се знае какъв ще е разходът през следващата година.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50