Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мрежите трябва да насърчават емпатията, а не разделението

Снимка: pixabay.com

"Мрежа" е думата във фокус на широката дискусия в това предаване. Мрежата от медии, промените в радиото, интернет и социалните мрежи, въпросът с данните и регулациите се обсъждат в това издание на “Гласът на времето”. То започва с възгледи на професионалистите от БНР в Световния ден на радиото.

Генералният директор на БНР Милен Митев например казва по отношение на медиите, че “Смисълът на свободата е да бъдеш критичен и аналитичен към всяко нещо, което те заобикаля”. Програмната директорка Даниела Късовска говори за перспективата, в която “Радиото ще бъде свят, който за всеки слушател ще бъде различен”. Журналистката от предаването “Мрежата” Николета Атанасова пък припомня важността на това радиото да разказва истории.

Предаването включва и дискусия с акценти – радиото и обществените медии в дигиталната ера и необходимостта от регулации в социалните мрежи днес. 

Участват експертката по дигитален маркетинг Василена Вълчанова и журналистът Антон Андонов, които обсъждат перспективите пред мрежите за комуникация и информация.

Обсъждат се и казусите със заплахата Facebook и Instagram да спрат за Европа и изтеглянето на музика от артисти в Spotify, заради подвеждащото съдържание в подкастите на Джо Рогън.

Рекламистът Мартин Димитров също се включа с позицията си, че “Facebook е обречена мрежа, заради идването на варварите”. ПР и маркетинг експертът Александър Кръстев говори за спецификите на социалната мрежа LinkedIn. Накрая Данислава Делчева и Таня Димова разказват за най-бързо развиващата се социална мрежа Tik-Tok и успяват да променят предразсъдъците на водещия Даниел Ненчев към нея. Някои от изводите в предаването:

“Мрежите трябва да насърчават емпатията, а не разделението”.

“Пътят за това социалните мрежи да останат човешки у да запазят модела си е регулацията”.

“Трябва да оказваме социален натиск към социалните мрежи като потребители, за да видим и вътрешна саморегулация от тези платформи”.

“Социалните мрежи ни влияят, колкото ние им позволяваме”.

Чуйте аудиото!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15