Албена Стаменова, преподавател, преводач и украинист, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ войната в Украйна. Неин е и преводът на разговора с Тетяна Иванска.
Как се стигна до тази война
„Събитията в Украйна са шокиращи. Всички се надявахме тази заплаха да се размине. Може би светът не трябва да е толкова изненадан, защото Русия води война с Украйна от осем годни. Не знам каква беше причината западните държави да се опитват да омилостивят ръководството на Русия и бяха в толкова пасивна позиция толкова време и гледаха с широко затворени очи. България пък предпочете да приема години наред гледната точка, която се тиражираше от Русия и нейните медийни рупори. И положението стана катастрофално. Всички са знаели фактите за икономическите зависимости на Европа от Русия, но нищо не направиха. Но колко най-големи последици от тази ситуация ще понесе Русия, защото, ако са си представяли, че могат да живеят изолирано от цивилизация като на остров, сега действителността показва, че такива сметки са криви.“
Русия наистина може би е очаквала да бъдат посрещнати с хляб и сол в Украйна, но тази им грешка е заради паралелния свят, в който живеят и месианската доктрина, в която живеят и която развиват в собственото си културно пространство, затова, че Русия е някакъв лидер на въображаемо триединен източнославянски свят и че ѝ се дължи уважение и благодарност. Нищо подобно! Отвориха такава пропаст, така опозориха името на Русия пред целия свят, че от тук нататък това може да им носи само негативи.“
Репресиите в Русия
„Огромни репресии има там. Човек със западен манталитет – разглезени консуматори на свободата, с която разполагаме, трудно можем да възприемем това, което става там. Но политическият терен в Русия е разчистен и изравнен много жестоко. Всички политици, общественици, които биха могли да имат реално влияние върху общественото мнение, те са или избити, или в затвора, или са емигрирали. Реално няма никакъв политически живот в Русия, а обикновените хора, когато решат да изразят мнение на улицата, биват бити и арестувани. Това е от една страна.
От друга страна, ние всички носим отговорност за мръсниците, които ни управляват. Всяко общество носи отговорност за търпението си към негодниците, които го управляват. Ние, включително, сме съучастници за негодниците, които ни управляват. Ненавистта и истерията на Русия към Украйна не трябва да се отдава само на характеропатията на Путин, който седи или се мести от бункер в бункер и си рисува някакви въображаеми картинки. Това отношение в обществото, което го поддържа, е резултатът от едни вековни манипулации на общественото мнение, които са му били по вкуса. Докато не намерят военно изражение. Цялото руско общество дълго време се е хранело с този отровен нектар и сега много трудно се разделя с всякакви илюзии.
Ако действителността пречи на нашата вътрешна нагласа, ние отричаме действителността. Тук става дума за колизия на цивилизациите. Но Путин и Русия загубиха войната с първия изстрел, който даде в Украйна. Това трябва да бъде ясно на всички. От тук нататък ние ще наблюдаваме едно продължително и мъчително кърваво спускане към бездната – рано или късно. Този човеконенавистен авторитарен режим, който не трябва да отъждествяваме само с Путин, той ще се срути в пропастта. Но страшното е, че дотогава ще наблюдаваме смъртта на стотици хиляди хора. Аз знам, украинците имат моралните сили да изнесат тази война, но Украйна ще бъде демографски обезкървена, а това е загуба за цялото човечество.“
Чуйте интервюто от звуковия файл.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg