Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 години от рождението на Уилям Уолтън

Снимка: npg.org.uk

На 29 март 2022 г. се навършват 120 години от рождението на един от ярките представители не само на английската, но и на европейската музика на отминалия XX век. Това е английският композитор и диригент Уилям Уолтън (29 март 1902 - 8 март 1983).

Роден в семейство на музиканти, подобно и на други свои именити предшественици и съвременници, Уолтън започва да се занимава с музика от ранна детска възраст. Изучава пиано и цигулка, но основното му обучение в музиката се осъществява като певец в хора на баща му – учител по музика и органист, а сериозните му композиционни опити започват, когато е на 16 годишна възраст.

Своите наблюдения за тези ранни години във формирането на житейския и творчески мироглед на Уилям Уолтън споделя Стефания Янкова: водач на виоловата група в Симфоничния оркестър на Националното радио, преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и докторант в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София.


Интересът към синтеза между изкуствата, който представителите на фамилия Ситуел инспирират у Уилям Уолтън намира отражение не само в музикално-сценичните му опуси, каквито са оперните му творби, но и в придобиващата все по-голяма популярност по онова време музика за радиодраматизации и особено филмова музика. И макар че творчеството на Уолтън не е голямо по обем, той създава забележителни композиции в почти всички познати класически жанрове. Започнал своя път в композиторското поприще под влиянието на Нововиенската школа, скоро Уолтън формира музикалния си език като съчетание между късноромантичната стилистика и неокласицизма на XX век. Това е изразено особено ясно в инструменталните му концерти и най-вече в трите му концерта за струнни инструменти: за виола, цигулка и виолончело, написани съответно през 1929, 1938 и 1956 г.

За историята на създаване на концерта за виола, неговата музика, както и за паралелите между него и възникналия десетилетие по-късно концерт за цигулка Стефания Янкова споделя:

Стефания ЯнковаВъпреки че пише в различни музикални жанрове, стилът на Уилям Уолтън се отличава с мащабност на музикалната мисъл и изразност, както във връзка с изпълнителските състави, така и по отношение големината и структурата на формата. И това негово предпочитание се откроява не само в инструменталните концерти и кантатно-ораториалните опуси, но и в чисто симфоничния жанр и камерната музика.

В изданието на предаването „Студио Музика” на 29 март, вторник, от 19.30 часа, посветено на музиката и личността на Уилям Уолтън, наред с разговора със Стефания Янкова, слушателите имат възможност да чуят и избрани фрагменти от най-известните творби на английския майстор в сферата на вокалната, инструменталната (симфонична и камерна), филмовата и кантатно-ораториалната музика, както и любопитни факти от историята на създаване на конкретните творби.

Снимки: Wikimedia, npg.org.uk, архив на Стефания Янкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директно от Ню Йорк – великолепната опера "Орфей и Евридика" на Глук

Постановката на "Орфей и Евридика" на Глук е толкова непреходна, колкото и самата творба. Всъщност не бихме могли да искаме повече от продукцията на Марк Морис. Контратенорът Антъни Рот Костанцо е в ролята на опечаления музикант, а сопранът Инг Фан е неговата любима. Елена Вийялон прави своя дебют като Любовта, а Джей Дейвид Джаксън дирижира..

публикувано на 08.06.24 в 08:05

Галаконцерт и награждаване на победителите във фолклорната класация "Надпяване" 2024

На 6 юни, за тринадесета поредна година, на официална церемония в Първо студио на БНР бяха наградени лауреатите от годишната фолклорна класация "Надпяване" на програма "Христо Ботев". Чрез гласуване, слушателите определиха своите фаворити в единадесетте категории. Беше връчено и 12-о отличие, което е "Голямата награда на екип "Фолклор", което се дава..

обновено на 07.06.24 в 11:18
Лилия Тошева (вляво) и Аделина Александрова

Лилия Тошева: Изкуството не може да бъде контролирано

"По принцип е трудно да се работи с много хора, защото трябва да се опитваш да бъдеш в консенсус и в хармония с всички – казва Лилия Тошева, която от 15 години е директор на OKИ Дом на културата "Средец" - София. – Големият успех на Дома и това, че той стана притегателен център за поколения столичани, се дължи на високото майсторство, професионализъм..

публикувано на 07.06.24 в 09:00

Десето юбилейно издание на Фестивал и Академия Алегра през юли

От 6 до 22 юли София посреща водещи имена на класическата музикална сцена с богата програма от концерти и майсторски класове. За десета поредна година Фестивал и Академия Алегра вдигат високо летвата за таланта и добрия вкус с амбициозна и богата програма, в която се включват водещи гост звезди от световната сцена на класическата музика. Юбилейното..

публикувано на 05.06.24 в 17:15
Любомир Дяковски, Вероника Тодорова, Веско Ешкенази, Георги Милтиядов

Плевенската филхармония с две престижни награди "Музикант на годината"

На официална церемония в Първо студио на Българското национално радио бяха връчeни наградите  "Музикант на годината 2023" , национална анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" на БНР. Плевенската филхармония беше номинирана и наградена в престижните категории:  "Проект на годината" – за националното турне "В света..

публикувано на 05.06.24 в 14:30