Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 март – Ден на вулканолога

Доц. д-р Йоцо Янев: Вулканите имат много силно влияние върху климата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква е връзката между вулканите и промените в климата и какво е влиянието им върху живота днес?

На 30 март 1956 г. на Камчатка се случва мощно изригване на вулкана Безименни. На височина до 45 км се вдига облак пепел. Това е първото изригване на острова, детайлно изучено от вулканолозите. В негова чест 30 март се отбелязва като "Ден на вулканолога".

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Йоцо Янев от секция “Петрология”, Геологически институт, БАН:

“Вулканите имат много силно влияние върху климата – както в техните близки околности, така и далече, включително за глобалния климат на Земята.

Известно е изригването на вулкана Кракатау, състояло се на 26 август 1883 г. между островите Ява и Суматра. Далече в стратосферата се изхвърля голямо количество вулкански прах, който два пъти обикаля цялото земно кълбо и създава една пелена, която пречи на слънчевата топлина и светлина да достига до земята. Известно е, че годината след това изригване е позната като година без лято. Вулканското изригване е имало влияние върху климата на цялата планета.

Далечната геоложка история преди 25 млн. години, в края на палеозоя, в продължение на няколко милиона години, което е един кратък интервал за геоложката история, грамадни изригвания се осъществяват на територията на сегашна Индия и Сибир.

Тези изригвания предизвикват измиране на 90% от животните на Земята и се подготвя настъпване на “царството на динозаврите“.

Друг известен случай с промяна на климата е изригването на вулкана Лаки в Исландия през 1783 – 1784 г., който, освен че погубва голяма част от животните на остров Исландия, предизвиква много силни киселинни дъждове, тъй като се изхвърля сяра в атмосферата. Дъждовете унищожават реколтата на голяма част от Западна Европа.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: www.bgd.bg, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12