Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Носителят на "Икар" (2022) за дебют Димитър Илиев представи новия си режисьорски проект

"Shopping and F..." и “Войцек“ - две пиеси за стойността на човешкия живот

| обновено на 21.04.22 в 09:04

Да консумираш или да те консумират? Това e въпросът в пиесата на Марк Рейвънхил. Зрителят е провокиран с редица екзистенциални въпроси относно стойността на човешкия живот в свят, в който всичко може да се купи, защото всичко се продава и има съответната цена. Истинските взаимоотношения се заменят с "транзакции", превръщайки любовта и физическия контакт в обикновена търговия и нищо повече.

В резултат на това всички морални кодекси и етични ценности се заличават. Пиесатa "Shopping and F***ing" разглежда този проблем по възможно най-бруталния, откровен и честен начин.

Режисьорът Димитър Илиев получи ИКАР в категория “Дебют“ с постановката “"Shopping and F...“ участието на актьора Радослав Радев и сценографа Сандрела Канаан.

На 8 април Димитър Илиев представи и новия си режисьорски проект - "Войцек"  в Yalta Club Art Room. На сцената се изявиха Самуела-Ивана Церовска, Радослав Радев, Живко Сираков и Цветан Колев. Хореограф е Ели Китова.

Човекът и духовното са поставени в един радикален тест, посочват от екипа. Кой е "Експерименталния човек" и какво става с него, е въпросът, който спектакълът поставя.

“Пиесата "Shopping and F..." е цензурирана и през 90-те години по медии. Дори театрални афиши, плакати не са изписвали цялото заглавие. Даже на някои места са изписвали само “ "Shopping“.

Организацията на актьорите е трудна, въпреки че и двата екипа, с които работя, са страхотни професионалисти. Много бързо си повярвахме, без никакви спънки и пречки. Актьорите имат огромен принос за това тези две представления да излязат в такъв вид, в какъвто са в момента.“, казва в “Нашият ден“ режисьорът Димитър Илиев.

“Много е важно да си вярваме. Когато започнахме "Shopping and F...“, както и “Войцек“ като процеси, имахме доста седмици, в които говорихме и анализирахме, гледахме филми и видео, което е много важно за един процес.

Първоначално имах много резерви към този текст. И двата текста са в едно течение, което се казва – “течението на сърдитите млади“. Събрахме се много сърдити млади хора. Замислих се и си казах, че имам много какво да кажа с тези два текста, защото ние сме сърдити и искаме да бъде чути – какво по-хубаво нещо от това гласът ми да бъде чут на сцената, споделя в “Нашият ден“ актьорът Радослав Радев, споделя в “Нашият ден“ и допълва за участието си в “Проект: Войцек“:

“Става въпрос за един човек, но ние сме го търсили като едно много демонично създание, буквално идващо от ада, на което доставя огромно удоволствие да убива и изтезава. Още в началото си казахме, че не би трябвало да бъркаме в една такава отворена рана като войната. Страх ни е за това, което се случва с човека. По-скоро се опитахме да покажем през нашата призма, че духът в човека се отнема.“


“Беше предизвикателство, нещата се случиха много бързо и динамично. Трябваше да се сплотим като екип. Чисто естетически се придържаме към класиката, която е черно и бяло. Има видеостена, която със съвсем различен нюанс и тон задава течението на играта на актьорите. “, каза в “Нашият ден“ Сандрела Канаан, сценограф и костюмограф за участието си в “Проект: Войцек“. 

Следващата дата, на която можете да гледате "Войцек“, е 28 май в Yalta art room.

Чуйте какви са посланията на тримата от пълния разговор, излъчен на 20 април, в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15

Петя Кокудева и 19 вълнуващи истории на деца бежанци

Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..

публикувано на 27.11.24 в 10:11

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15