Кои са предстоящите събития, предвидени в летния календар на Софийската опера и балет?
За предстоящите постановки разказва в “Нашият ден“ акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет:
“Каним слушателите на съвсем скорошната премиера на “Ариадна на Наксос“, на 23 и 30 април ще се постави за първи път на сцената на операта.
Ние продължаваме нашия цикъл Вагнер, в който влизат четирите опери от "Пръстенът на нибелунга“, “Тристан и Изолда“ и “Парсифал“. Паралелно с това готвим и новия летен сезон, който е планиран и дългоочакван на няколко открити сцени.
Най-новата ни сцена на езерото Панчарево ще открием на 8 юли с операта “Летящият холандец“ от Рихард Вагнер.
Отново, поради големия интерес, ще покажем и “Жената от езерото“ от Росини, също така и “Евгений Онегин“, както и една нова балетна премиера – “Сън в лятна нощ“, задължително и “Лебедово езеро“ и мюзикъла MAMMA MIA!, който ще се играе за пето поредно лято.
Той ще бъде повторен и на сцената на Белоградчишките скали, където фестивалът този път ще бъде пет седмици. Там ще представим най-напред – "Набуко", "Норма" и "Аида" в първата оперна седмица. Във втората седмица ще представим балетните ни спектакли – премиера на балета „1001 нощ“ през месец май, а също и балетите “Корсар“ и “Зорба Гъркът“. Ще има и няколко концерта по жанрове в програмата за разнообразие.“
Паркът на Военна академия "Г. С. Раковски“
“Там е традиционната територия за най-младата ни публика. Целият юли това ще бъде една територия, посветена на най-младата ни публика. Паралелно с всички тези събития играем и нашия традиционен репертоар: “Пепеляшка“ от Росини, Риголето, Дон Карлос, “Норма“ от Белини и отново ще поставим “Парсифал“.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg