Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как пречим на миграцията на някои видове риби у нас

Снимка: wwf.bg

Имаше преди много години един френски документален филм – „Походът на императорите“, посветен на ежегодната миграция на императорските пингвини в Антарктика.

В него се разказва как те всяка година излизат от океана, където обичайно живеят, и се отправят на дълъг поход във вътрешността на континента, където са местата им на размножаване – там се подбират един друг, следва кратко ухажване и после, докато единият родител се грижи за малкото при жестоки условия, другият върви километри.

Замисляш се защо правят всичко това и отговорът не може да бъде друг, освен – „в името на бъдещия живот“. А бъдещият живот прави същото, подлага се на тежки страдания, неудобства, изтощение в името на още по-бъдещия живот, който прави същото.

Това се случва ежегодно с милиони същества по планетата – птици, риби, бозайници, а и ние самите, без да мигрираме, функционираме по много сходен начин.

Никой не се отказва от тази борба, а останалите около него обикновено го подкрепят в нея.

Някои от рибите в България изминават по няколко хиляди километра по същата причина – отново в името на живота. 

И не бива да им пречим да го правят, а ние им пречим. Кои са тези риби, как им пречим и какво може да се направи, разказва в “Нашият ден“ Стоян Михов, експерт от WWF България, ръководител на програма „Води“.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08