Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора част на дискусията

Какво ще стане с проекта за завод край село Върбовка

Намерението да бъде строен завод за каменна вата при село Върбовка, община Павликени, предизвика протести още в началото на годината. За производството на каменна вата е необходима много енергия, а инвеститорът може да осигури енергия посредством горене на боклук. Количеството от над 430 000 тона отпадъци годишно е два пъти повече, отколкото е в плана за Завода за горене на боклук в София.

Край Върбовка се намират единствените на Балканския полуостров залежи на базалт с много високо качество, доказали наскоро изследвания, а от ценните скали с подобна структура имало само на Марс. 

По думите на инж. Мая Радева, директор на РИОСВ Велико Търново, по отношение на националната политика за горене на отпадъците е проведена кореспонденция с Министерството на околната среда и водите, тъй като това е органът, който изготвя, съгласува и оценява Национален план за управление на отпадъците в Р България за периода 2021-2028. С писмо министърът на околната среда и водите информира, че инвестиционното предложение противоречи на принципите на кръговата икономика и не се спазва приоритетният ред на дейностите по управление на отпадъците, съгласно йерархията, заложена в европейското и национално законодателство. 

Над 14 000 са подписите на хората от общините Велико Търново, Павликени и Севлиево, които не подкрепят проекта. 

Ще бъде ли дадена "зелена светлина" на проекта за завод за каменна вата с инсталация за изгаряне на боклук край село Върбовка, община Павликени? Какви са рисковете за природата и за здравето на хората? 

Продължение на темата от 15 април.

Как ще се отрази реализацията на този проект на земеделието – Николай Донев – един от големите земеделски производители в региона на Павликени, обяснява в "Законът и Темида".

Милен Недялков – пчелар, член на ИК "За Севлиево", регистриран земеделски производител с животновъден обект на територията на община Севлиево. Той споделя в предаването своята тревога от информацията, че на 25 км от Севлиево ще се строи Завод за обработка на отпадъци. 

Над 5200 са подписите от община Севлиево срещу построяването на завода край Върбовка. Светлана Георгиева – общински съветник, председател на ИК "За Севлиево" и председател на гражданско сдружение "За Севлиево" – сподели своята позиция.
Ето и гледната точка на Христо Гунчев – председател на Комисията по екология и рационално използване на отпадъците, Община Севлиево, Инициативен комитет "За Севлиево".
Николай Джабраилов – ИК "За Севлиево", също изказа в ефира своето мнение. Според него поражението върху околната среда и здравето на хората ще продължат и за следващите поколения.
Жителите на село Младен, което се намира на 15 км от Върбовка, също са притеснение от реализацията на инвестиционното предложение – изграждане на логистична и складова база за каменни фракции и цех за производство на каменна вата в с. Върбовка. Иван Колев – кмет на с. Младен, Татяна Цанкова от с. Младен, разказват в Законът и Темида.
Общинският съветник от Павликени Цанко Цонев и председателят на Общинския съвет в Павликени Христо Кавалски също изказаха своята позиция. Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Анелия Торошанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Симеонов - лекция в Клуба на фоторепортерите

А портретът от стената

В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

От индустриалната революция до дигиталната ера: Еволюцията на корпоративния разказ

Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..

публикувано на 03.02.25 в 08:41

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05