Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Стилиян Йотов: Европа трябва да се замисли сериозно за своята военна сигурност

Денят на Европа – въпроси и размисли

Данита Заричинова: Украйна е живият щит на Европа

Снимка: архив

Всяка година 9 май е посветен на мира и единството в Европа. На този ден се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман, в която се излага неговата идея за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която би направила войната между европейските народи немислима. Предложението на Шуман се смята за началото на това, което днес се нарича Европейски съюз. 

Наблюдават ли се обаче сътресения в устоите на обединена Европа? Пред какви въпроси сме изправени? Как постигаме мира и на какво сме готови в името на неговото запазване? 

проф. Стилиян ЙотовПроф. Стилиян Йотов, философ и преподавател по социална философия в СУ "Св. Кл. Охридски", разказва в "Нашият ден":

"Този ден е повод за много размисли. Това е важен ден – да си зададем въпрос "Докъде сме стигнали?" Това усещане, че в Европа не сме само членове и граждани на една национална политическа общност, но и нещо постнационално, наднационално, в което действат общи правила. Общо взето – един грандиозен проект. Естествено, като всяко едно политическо начинание, преживява още своите кризи."

Проф. Йотов подчерта, че Европа, в крайна сметка, е мирен континент, но този проект се е разширявал, преодолявайки някаква диктатура.

"ЕС и ние, като държава членка, трябва да се вълнуваме най-вече от принципа на върховенството на правото и на демокрацията. Това е първият принцип. Явления като популизъм и екстремизъм трябва да бъдат преследвани. 

Ние трябва да се вгледаме в страданието на всички онези хора, които са протегнали ръка за помощ към нас. Това е вторият принцип – европейската солидарност. Смятам, че в този момент, поне по отношение на бежанците Европа е солидарна със страданията на тези хора.

По отношение на предизвикателствата, свързани с оръжието, и възможността Европа да се издържа сама от собствени енергийни ресурси, проф. Йотов смята, че именно тук започват различията, които биха довели до някакви различни политики. "Аз не се гордея от това, което се случва с позицията на България, но смятам, че най-важното в момента е по някакъв начин да се показва, че нападнатата страна не е оставена сама." 

Днес има една нова реалност и трябва да си даваме сметка, че в тази ситуация на несигурност трябва да сме бдителни. Европа трябва да се замисли сериозно за своята военна сигурност. Колкото и да говорим за Деня на мира, Европа трябва да отделя достатъчно средства да бъде боеспособна и да бъде въздържащ фактор. Европейската сигурност също е част от дневния ред на ЕС. "

Чуйте разговора от звуковия файл.

В понеделник – 9 май в София се организира голям поход, наречен "Поход срещу руския фашизъм", който тръгва от площад "Независимост" в 18.30 ч. и ще стигне до сградата на Руското посолство в София. Организацията е във Фейсбук – присъствие са заявили над 1300 души. 

Според активиста Данита Заричинова, една от организаторките на шествията в подкрепа на Украйна, "в момента Украйна е живият щит на Европа за мира и трябва да им помагаме."

Чуйте повече от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40