Доколко разговорите за политика в домашна обстановка и потребяването на медийна информация променят нагласите в обществото? Как "народната политология" се превръща във фактор?
Философът Тодор Тодоров прави своя коментар в "Нашият ден":
"Не мисля, че във всекидневните разговори човек наистина осъзнава колко е обект на манипулация – дори когато тези разговори се отнасят до въпроса за манипулацията. Ние живеем в едно медийно общество, в което всички са облъчвани от информация постоянно, вкл. и от политологически и социологически анализи.
Всеки анализ съдържа някакво политическо послание. Когато се говори за общество и за политика, това е неизбежно – да се вземе някаква страна, позиция, отношение. Докато всекидневните по някакъв начин отразява онова, което се случва в публичното пространство. Те смесват този нисък дискурс, ниският разговор, който тръгва отдолу. Може да се нарече "киническото говорене" на хората – то обикновено е обагрено с епитети, обиди, псувни дори... Обикновено перспективата на това ниско говорене е насочена срещу властта.
В нашето всекидневно говорене ние сме много категорични, крайни и радикални. Поради влиянието на социалните мрежи – всички хора се оказват специалисти по всичко, независимо от сложността на проблема. Хората поставят категорични оценки – много крайни обикновено – и затова е тази обостреност в публичното пространство и между хората и това деление, което всяко ново събитие произвежда."
Според философа тази поляризация е неизбежна в контекста на тази медийност, в контекста на това говорене в публичността.
Чуйте повече от звуковия файл.
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена официално. В текст и визия тя събира информация за творчеството на 62-ма поети и 81 художници от Добрич, Генерал Тошево, Община Добричка, Каварна, Шабла, Балчик, Тервел и Крушари – от края..
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg