"Преди да сме арменци, турци, българи, ние сме хора. Ние, жените, сме майки. Ние сме хора. Това липсва на този свят." Това каза експертът по дигитални медии и комуникации Жюстин Томс – Главен герой на предаването "Нашият ден".
"Добре е да знаем, че всички сме хора, независимо дали сме християни или мюсюлмани, партийни членове или лагеристи. Моето основно послание е, че трябва да останем хора. Въпреки бомбите, обстоятелствата, трябва да направим всичко, за да продължим напред“, това са думите на Жюстин Томс, произнесени на вчерашната премиерата на романа ѝ "ClairdeLune" ("На лунна светлина ").
Хей, хора, останете хора
Първият художествен роман на Жюстин Томс е плод на 10-годишен труд и е отдаден на всички репресирани и убити без съд и присъда хора, жертви на геноцида над арменците в Османската империя, Втората световна война и социализма в България. За да пише за тях, авторката е събирала разкази от няколко генерации арменци. Тя е почнала целеустремено преди към десетина години да прави изявленията с хора към началото и по време на Втората световна война, които имат мемоари от епохата.
"Няма да крия, че романът е тежък, защото обхваща една тежка епоха. Всъщност заглавието е "На лунна светлина" (“ClairdeLune”). Оптимистичното е, че за всеки има шанс винаги, шанс да намери път към себе си и път към другите. Шанс да прости, защото всички ние грешим. Шанс да разбере, че понякога амбициите и злобата трябва да отстъпят назад и да се върнем към това, че сме хора“, споделя Жюстин Томс.
Целия разговор с Жюстин Томс можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БГНЕС и изд. Ерго
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg