"Преди да сме арменци, турци, българи, ние сме хора. Ние, жените, сме майки. Ние сме хора. Това липсва на този свят." Това каза експертът по дигитални медии и комуникации Жюстин Томс – Главен герой на предаването "Нашият ден".
"Добре е да знаем, че всички сме хора, независимо дали сме християни или мюсюлмани, партийни членове или лагеристи. Моето основно послание е, че трябва да останем хора. Въпреки бомбите, обстоятелствата, трябва да направим всичко, за да продължим напред“, това са думите на Жюстин Томс, произнесени на вчерашната премиерата на романа ѝ "ClairdeLune" ("На лунна светлина ").
Хей, хора, останете хора
Първият художествен роман на Жюстин Томс е плод на 10-годишен труд и е отдаден на всички репресирани и убити без съд и присъда хора, жертви на геноцида над арменците в Османската империя, Втората световна война и социализма в България. За да пише за тях, авторката е събирала разкази от няколко генерации арменци. Тя е почнала целеустремено преди към десетина години да прави изявленията с хора към началото и по време на Втората световна война, които имат мемоари от епохата.
"Няма да крия, че романът е тежък, защото обхваща една тежка епоха. Всъщност заглавието е "На лунна светлина" (“ClairdeLune”). Оптимистичното е, че за всеки има шанс винаги, шанс да намери път към себе си и път към другите. Шанс да прости, защото всички ние грешим. Шанс да разбере, че понякога амбициите и злобата трябва да отстъпят назад и да се върнем към това, че сме хора“, споделя Жюстин Томс.
Целия разговор с Жюстин Томс можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БГНЕС и изд. Ерго
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg