Големият двигател на събития в момента е войната в Украйна. Това мнение изрази в "Нашият ден“ Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
"Няма как да избягаме от това, тъй като цяла Европа в момента на практика се чуди как много бързо да замести своята зависимост от руски петрол, газ и всякакви други доставки, в това число и ценни метали", посочи той.
Забавящият се икономически ръст и перспективите за допълнително влошаване на икономическото представяне обаче не са единственият проблем за Европейската централна банка.
Благодарение на продажбата на оръжия за Украйна износът надвишава всички рекорди до този момент. Наблюдава се ръст на заплатите в IT сектора, в телевизиите и мобилните оператори те надхвърлиха 4000 лв. Според експертите в края на март е имало близо 2 мил. 270 работещи наемници в България, което говори за ниска безработица. От Европейската централна банка твърдят, че лихвите тръгват нагоре от юли.
"Правителството прекалено много се разпилява в своите мерки и се опитва да гаси едновременно много пожари. В резултат на което те няма да доведат толкова активно до резултата, който управляващите искат да постигнат. Борим се с високата цена на хляба, въвеждаме нулево ДДС. В контра на това махаме ниското ДДС за алкохола. Опитваме да борим високата цена на горивото. Едновременно с това се опитваме да субсидираме електроенергията на фирмите. Това може да задвижи инфлацията нагоре", споделя Адриан Николов.
По думите на експерта това, което България изживяваше с Русия като икономически отношения, се превърна в политически инструмент. "Ние дълги години смятахме, че можем да оставим настрана тежкия авторитарен режим в Москва и да ползваме единствено техните евтини ресурси, а сега се оказа, че това се превърна в политическо оръжие срещу нас".
Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg