Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Раденков:

Добре написаната детска книга забавлява и родителите, и децата

На 1 юни в “Нашият ден“ гостува детският писател Иван Раденков, който разказва за героите в неговите книги и за уроците, които получават децата и възрастните от тях.

“Ден на детето трябва да бъдат 365 дни в годината. Всичко, което децата гледат, наблюдават и слушат, вече се дигитализира, казва в “Нашият ден“ детският писател Иван Раденков и разказва за една от най-известните свои книги – “Котаракът Франт“:

“Той обединява много жанрове. Има роман, втората част е пиеса, накрая има диск с 14 песни, изпълнени от вокално-театрална формация “Врабчета“.

Този формат предразполага децата да ползват различни видове достъп до литература – те могат да го изпеят, да го изтанцуват, да го изиграят, да го прочетат, да го разгледат и като картинки. Това за мен беше нещо уникално като работа и смятам, че за децата трябва да се правят такива продукти“, посочва Раденков.

След “Котаракът Франт“ излезе една чудесна книга – “Вкусът на приключенията“. Тя се състои от 10 малки разказчета за храни. Подсъзнателно целта на тази книжка е да накара нашите деца да се хранят с по-голямо удоволствие и то с правилната и здравословна храна, а и да се хранят културно.

Със следващата си книга спечелих две награди на Националния конкурс за детска книга в Сливен “Константин Константинов“ – наградата на детското жури и награда за най-добър автор “Велосипедисти край езерото Папийон“, която е за по-големи деца.

Фалшив речник на смешните фрази“ е последната ми книга. Има много фрази, които не е добре да бъдат забравяни, като “дръж ми шапката“ и “на баба ти хвърчилото“. Има още много такива изрази, които направих като книжка с десет разказа, в които уж пояснявам откъде произхождат.

В една детска книга са интегрирани неща, които гъделичкат и родителя. Една добре написана детска книга трябва да е за двете възрастови групи, за да могат и родители, и деца да се забавляват заедно.

Всеки ден родителят трябва да мисли за това, че този ден няма да се повтори. Използвайте го, за да бъдете в хармония със себе си и децата си!

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки – личен архив на писателя
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03