Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истината за гибелта на Христо Ботев

Искрен Красимиров пред бюста на Христо Ботев в Българското национално радио
Снимка: Ани Петрова

"Смятам написването на тази книга за свой изпълнен дълг към Отечеството и към паметта на Христо Ботев, защото той самият беше написал: "Истината е свята, свободата е мила!“. Истината и само истината ще ни спаси“, пише Искрен Красимиров в заключението на книгата си "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" с премиера на 2 юни.

Смела, провокативна и разклащаща утвърдени представи, книгата е дебют за автора, основател е на проекта "Незабравимата България". Искрен Красимиров е автор на над 20 исторически художествено-документални филма. Провежда уроци по родолюбие в множество училища и читалища в страната и чужбина. Той е доктор по кинознание и киноизкуство и магистър по история.

В изданието са събрани наличните свидетелства, подкрепящи тезата, че Христо Ботев е убит от свои четници. Изненадващото във версията на автора е, че гибелта на Ботев се разглежда като част от серия убийства на членове от щаба на неговата чета, извършени със сходни мотиви и по една и съща схема.

Хипотезата за убийството на Ботев не хвърля сянка върху делото му, напротив, в символичен план го издига до саможертвата на Христос, който също бива предаден от своите апостоли.

Чуйте разговора с Искрен Димитров, който изтъква като мотив за убийството на Ботев първата едра корупционна афера в българската история.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова и изд. Колибри
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05