Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на паметта – какво знаем за социализма днес

"Българският социализъм – идеология, всекидневие, памет" е сборник, в който историци, етнолози, социолози и изкуствоведи изследват социалния и културния живот и влиянието на наследството на социализма върху общото ни настояще.

"Носталгията е свързана с поколенчески фактори и това присъства и в някои текстове в сборника – смесването на личното с историческото време. Знанието за нас, като учени, е много важно, защото комуникативната памет за близкото минало все повече избледнява. Новото поколение е това на постпаметта – тези, които имат памет от втора ръка. Преди около десетина години имаше едно национално представително изследване и то показа, че 90 процента от младите не знаят какво е колективизация и не знаят за "Задочните репортажи“ на Георги Марков, думи като "желязна завеса“, дори Холокоста, не значат нищо за младите. – казва Светла Казаларска, автор на текст в сборника. – Сборникът успява да създаде една плътна и богата картина за така наречения "социалистически начин на живот“ с всичките му противоречия и идеологически парадокси, характерни за всекидневието. Може би не трябва да се страхуваме толкова от двата противоположни разказа за периода“.

"Освен пропуск на образователната система липсата на памет от този период е и липса на приемственост в семействата. Възрастните не споделят със своите потомци за живота, който е бил преди. За младите поколения това е толкова далечно, не им е интересно – непозната страна за тях. В едно семейство, в една общност, дори в една личност може да се открият противоречия и би било опасно да се генерализира отношението към социализма. Паметта и забравата са флуидни, те се променят. Затова е необходимо да има натрупване на теми, за да бъде пресъздаден периодът като пачуърк“ – казва Яна Янчева, съставител на сборника.

Яна Янчева и Светла Казаларска са главни астистенти в Института по етнография и фолклористика с Етнографски музей към БАН.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН
По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43