Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микродействия от една минута от Тарковски в изложбата на Мудов

Иван Мудов, "Една минута Сталкер"
Снимка: Калин Серапионов

"Една минута Сталкер" е името на изложбата на един от най-значимите ни концептуални художници – Иван Мудов, която е и първата самостоятелна изложба в галерията на "Топлоцентрала" и втора изложба в "Бял куб".

Иван Мудов се вдъхновява от 161-минутната лента "Сталкер" на руския режисьор Андрей Тарковски, която българският художник пресъздава в мащабна видеоинсталация. В концентриран вид той създава монументална картина, съставена от независими едноминутни микродействия.


Произведението в галерия "Бял куб" отразява по ироничен начин отношението на артиста към актуалната тема за извършената легализация на пиратството и "кражбата" на интелектуална собственост в Русия. Част от изложбата са и картините "Период", които художникът създава между 2014 и 2020 г., както и във времето на изолация 2020 - 2021 г. Те представляват отново поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне, разказва Иван Мудов:

"Първо имах идея за самата структура на моята работа. Нямаше голямо значение кой ще е филмът, защото исках да разделя филм от 161 минути на 161 части. Обикновено работя с по-холивудски филми, но тук реших, че това е най-подходящото, защото в моята работа става въпрос за време. А Тарковски работи много с понятието за времето и беше най-подходящ. Ирония няма в тази част от работата. Иронията е по-скоро ироничното намигване към ситуацията с Русия, защото руснаците легализираха пиратството, това е такова намигване към тях."


Музиката в инсталацията е композирана от Сибин Василев на базата на оригиналния звук от филма на Тарковски. И в този си филм Тарковски залага на реалистичния подход към фантастичното кино, както казва той "добрата фантастика трябва да бъде близо до ежедневното". Пърформансът е един нов поглед към лентата. Част от изложбата са и картините от серията "Период", те представляват поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне. Мудов използва графичните символи, сенките, тежестта, количествата. Изложбата "Една минута Сталкер" може да бъде разгледана до 14 юни в галерията на "Топлоцентрала".



Снимки: Калин Серапионов, Ангелина Грозева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44