Академик Юлиан Ревалски е председател за втори мандат на Българската академия на науките и е избран от Общото събрание на 30.11.2020 г. Той работи в БАН от 1986 г. в Института по математика и информатика, като последователно преминава през всички академични длъжности, а в периода 2012 – 2016 г. е директор на института. От 2008 г. е член-кореспондент, а след това академик в Българска академия на науките. Ръководител на пет изследователски проекта с изследователския Фонд "Научни изследвания“. Координатор на седем международни проекта. Има над 60 публикации, които са цитирани над 600 пъти.
В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза акад. Юлиан Ревалски. Ето какво споделя той: "Най-важната задача е как да си опазим научния потенциал и да го развием по-нататък, защото за съжаление в последните години има едно трайно намаляване заради дезинтересиране на младите хора към тази професия".
БАН и сътрудничеството с фондация Саймънс
Международният център за математически науки (ICMS-Sofia) към Института по математика и информатика на БАН ще получи грант от фондация "Саймънс" в размер на над 1 млн. лева за период от 3 години. Важното е, че една най-големите благотворителни организации в САЩ признава Международния център за математически науки като перспективен научен център.
Това е голямо признание за работата на българските математици в Центъра, който беше създаден официално преди три години, казва акад. Ревалски. И допълва, че "първата институционална подкрепа на този център дойде от МОН преди близо две години. Нашите институции също подкрепиха центъра. Неотдавна беше гласувана и национална програма, която е свързана с разкриване на таланти, привличането им на работа и оставането им тук в България".
Бизнес и наука
На форума "Наука за бизнес", подреден преди близо месец, бяха показани технологии и разработки на Академията, които биха могли да бъдат от полза на бизнеса като продукт или процес.
"Идеята е БАН, заедно с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, да покажем наши разработки. Това беше основната идея, която има потенциал за внедряване, но още е достигнала до прототипиране. Разработки, които са на пета-шеста степен от една деветстепенна скала. А тази година това, което добавихме като ново, е, че поканихме и представители на бизнеса, за да можем да чуем и те от какво имат нужда", разказва акад. Юлиан Ревалски.
Младите и наукатаДа се привлекат младите към науката е изключително важно, защото България няма друг начин да просперира. "Когато се вземат грешни решения в областта на една сфера, каквато е научната, а тя е много консервативна, е необходимо дълго време, за да се преодолеят отрицателните последици. През последните години бяха положени усилия от страна на институциите – МОН осъзна тревожността на ситуацията и бяха инициирани много програми за млади учени", твърди академикът.
Посланието"Най-голямото богатство на България това са хората. Ние нямаме кой знае колко много природни източници, които да ни помагат в икономическото развитие, извън нашата прекрасна природа, разбира се. Но ако искаме да бъдем модерна страна, трябва да направим всичко възможно, за да развием човешкия потенциал, защото само на основата на ума на хората, на тяхното развитие в областта на научните изследвания, може да стъпи една съвременна българска държава. Инвестирайте в хората и ги пазете“, посочва акад. Ревалски.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg