Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След срещата на НАТО: Покана към две нови членки и засилване на колективната отбрана

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на срещата на Алианса в Мадрид - 30 юни 2022
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В последния ден от срещата на върха на НАТО в Мадрид лидерите на държави членки участваха в церемония по подписването на писмо за ангажимент за Фонд на НАТО за иновации. България е сред 22-те държави, които се включиха във Фонда.

Във фокуса на дискусиите беше и планът за 360-градусова отбрана, а лидерите от НАТО обсъдиха още заплахите в киберпространството, в Космоса и тероризма.

“Важното от тази среща е паралелният публичен форум, който даде възможност на много експерти и на обществото като цяло да чуят в първо лице позиции по всички тези въпроси, и най-вече по основната тема – войната в Украйна“, казва в “Нашият ден“ Велизар Шаламанов, бивш военен министър и член на Атлантическия клуб и допълни:

“От 14 параграфа, 4 са посветени на агресията на Руската федерация в Украйна и заплахата, която произтича от това. От решенията в тази посока зависи бъдещето на всички други инициативи, включително ангажиментите по промените в климата, технологиите, киберпространството, както и намиране на най-добрия начин на взаимодействие с Китай, като една изгряваща сила, от която зависи бъдещето на света.

Стратегическите концепции са вторият по важност документ във Вашингтонския договор. Тази стратегическа концепция се фокусира върху една трезва оценка и анализ на средата за сигурност.“

Велизар Шаламанов
Акценти от срещата

“Важни теми бяха непосредствената заплаха за сигурността и мира от Русия, тероризмът, изгряващата мощ на Китай, рисковете за международния ред и сигурност от авторитарния стил на управление на Китай, както и въпроси, свързани със слабите държави в Северна Африка, Близкия изток и навсякъде по света.

Много важно е, че за първи път технологиите, киберпространството и Космосът се разглеждат като основни фактори за сигурността, заедно с това и отслабването на режимите по контрола на въоръженията и промените в климата, като фактор за сигурността.

Беше обявено и създаване на Център по компетентност за проблемите с климата и сигурността в Канада. Всичко това са фактори, които се отчитат при развитие на НАТО, така че успешно да изпълни трите си задачи – колективна отбрана, предотвратяване и управление на кризи и съвместна кооперативна сигурност“, посочи още Шаламанов.

Планът за 360-градусова отбрана

“Това е изключително важна концепция, която от доста време се развива в НАТО. Тя е и географска и означава – Север, Изток и Юг.“

Според него присъединяването на Швеция и Финландия е голям успех:

“След 200 години неутралитет Швеция със своето решение признава, че НАТО е единственият инструмент за гарантиране на стабилността, на мира и на сигурността.“

“Разширението на НАТО не бива да притеснява Русия, тъй като това е и разширение на зоната на сигурност, стабилност и добро управления“, подчертава експертът и добавя, че според него дипломатическите отношения между България и Русия са свързани с общото напрежение, което съществува:

“Очаквам правителството да устои позицията, която има по отношение на експулсиране на руските дипломати, както и другото решение за балансиране на броя на представителството на Русия в България и на България в Русия“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13