Международният документален Родопи филм фecт в град Смолян се отĸpива на 7 юли. Фестивалът се провежда за втора поредна година. Ще бъдат представени филми от Германия, Турция, Украйна, Гърция, Израел, Австрия, България и други.
В програмата са включени около 30 филма, след направената селекция от над 700. Официалното откриване е с филма "Boeв". А през последните два дни – 9 и 10 юли, като подарък за гражданите и гостите на Смолян, ще бъдат излъчени нови български ленти, които са извън ĸoнĸypca.
В рамките на фестивала ще се проведе и специална професионална работилница от видния български режисьор на документални филми Светослав Драганов за студенти от Нов български университет, разказва директорът на фестивала – Христо Бакалски:
"Филмът "Смирен" го показваме в българската поредица, защото Светослав Драганов ще води и семинар. Това е игрален филм, заснет с документални похвати. Не искам да преувеличавам, но този филм може да служи като знаме на поколението на Светослав. Толкова самобитен игрален български филм. Преди войната в Украйна и войните по света, да изместят фокуса, показвахме балкански филми, кинаджиите от съседните страни – от Турция и Гърция да се срещат. Ще има гости режисьори от там. Ще има прожекции в киното и в малък амфитеатър на открито. Имаме лед екран, който позволява прожекциите ни да бъдат през целия ден."
Античният дом на митичния поет Орфей се намира в южната част на България и се простира по склоновете си чак до Егейско море. Фестивалният град Смолян се намира в сърцето му, близо до Гърция и Турция – идеалното място за фестивал, посветен на общото между режисьорите от тези три страни. Творческите, съвременни документални филми, излизащи от тези общности, са свързани с много теми, като основните теми на филмите тази година са любовта и войната.
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg