Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трансатлантически арт дискурс

В галерия ONE се представя един дълго подготвян и интересен международен проект със заглавие "Трансатлантически арт дискурс", в който участват американски и български художници. 

Този обменен изложбен проект се развива от години. Първата част е изложбата на четири съвременни български автори в галерия "Лакония“ в Бостън през 2017 г. В тази втора изложба ONE+ Gallery създава форум за творчески дискурс на четиримата автори от Съединените щати (Brett Eberhardt, Anthony Fisher, Bryan McFarlane, Suzanne Schireson) и двамата куратори на изложбата, Елена Петева и Свилен Стефанов.

Изложбата включва произведения на шестима артисти, четирима от които са от САЩ и двама български автори. Автор на идеята и основен куратор е художничката Елена Петева, която живее и работи в Америка, но не прекъсва творческите си изяви с нашата страна, тук често прави самостоятелни изложби. Експозицията среща с едно разнообразие на визуални езици – фигуративност, абстракция, метафора и инвенции, събрани като живопис и рисунки. 

Ето някои заглавия, които доближават до смисъла и символиката на техните творби: "Зелени чекмеджета", "Буркани с късмет", "Къща за срещи", "Ярка Музика"…

Изложбата може да бъде видяна до 31 юли в галерия ONE

Как е съставена тази експозиция и кои са авторите в нея, чуйте от Елена Петева, която накратко представя всеки от американските художници, които даже дойдоха у нас специално за своето участие и за да се запознаят с някои изяви от нашата художествена сцена в момента.

Елена Петева е познато име за българската художествена сцена. От години живее и работи в САЩ. Доцент във Факултета по изкуство и дизайн на Университета на Масачузетс Дартмът, преподава живопис и рисуване. Нейният дом и ателие са в Провидънс, Род Айлънд. Като художник работи в областта на рисунката, живописта и видеоинсталацията. Творбите ѝ са включени в много публични и частни колекции, също и художествени публикации. Наградена е с три интернационални гранта на престижната Елизабет Грийншилдс Фондация за съвременно изкуство и други професионални признания. 

Снимки – галерия ONE
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25